ostatní - palác, dům, zachovalý, nepřístupno, Ústecký kraj, Litoměřice
Raně barokní stavba zámeckého charakteru nahradila v letech 1689–1694 podle projektu G. Broggia původní budovy kapituly, r. 1827 bylo staticky zajištěno jižní průčelí. Trojkřídlý objekt opraven důkladně r. 1958, fasády v 90. letech 20. století. Zdobná brána do nádvoří z r. 1701 stojí v Máchově ul.
Barokní vodní mlýn byl postaven v l. 1738 - 1744, původně na potoce Pokratci, který je dnes zatrubněn. Od r. 1958 patří budova bývalého mlýna mezi chráněné kulturní památky ČR. V l. 1996 - 1997 prošla celkovou rekonstrukcí. V současnosti je sídlem soukromé jazykové školy a také jsou zde kanceláře.
ostatní - brána, opevnění, zachovalý, příležitostně, Ústecký kraj, Litoměřice
Bašta Baba byla součástí vnějšího městského opevnění, vybudovaného v 16. století. Opevnění bylo poškozeno za třicetileté války, opravováno po r. 1643 a r. 1741. Bašta sloužila od začátku 18. stol. jako městské vězení a mučírna, v 19. stol. byla přestavěna na obytný dům. Dnes je sídlem CHKOČS.
příroda, zachovalý, volně přístupno, Ústecký kraj, Žitenice
Nejstarší chráněná oblast v severozápadních Čechách, chráněna snad již od roku 1929, státem pak od r. 1954 na ploše 324 arů. Geologicky, botanicky a entomologicky významná lokalita s výskytem terestrických orchidejí a druhy hmyzu jež žijí pouze zde.
ostatní - palác, dům, zachovalý, v návštěvních hodinách, Ústecký kraj, Mnetěš
Boumova chata byla postavena roku 1907 sokoly ve folklorně ovlivněném secesním stylu. Dochována v podstatě původní podobě dodnes poskytuje služby turistům, kteří vystoupí na nejposvátnější českou horu.
sakrální památky - křížek, boží muka, zachovalý, volně přístupno, Ústecký kraj, Nové Dvory
Pozdně gotická boží muka zřejmě lidovho umělce z r. 1596. Od roku 1958 patří mezi chráněné kulturní památky ČR. Zchátralá boží muka byla roku 2012 celkově zrekonstruována. Polygonální sloup na hranolovém podstavci nese čtyřbokou hlavici s reliéfy Kristova utrpení přecházející v kamenný kříž.
Pískovcová boží muka pocházejí z roku 1593. Od roku 1958 patří mezi chráněné kulturní památky ČR. Boží muka, která jsou nejstarší památkou obce, stoji u barokního špýcharu z 18. stol.
Renesanční boží muka z roku 1597. Vysoký válcový sloup se čtyřbokou výklenkovou hlavicí, na ní torso sochy Krista Vykupitele. Výjimečně zachovaná předbělohorská památka podobného charakteru.
Barokní boží muka z roku 1700 stojí na náměstí ve Zlonicích od roku 1968. Původně stála nedaleko poutního kostela sv. Isidora v Budenicích a na současné místo byla přesunuta při úpravách zlonického náměstí. Restaurována byla Pavlem Kytkou, na reliéfní výzdobě pracoval akad. sochař Jiří Kaifosz.
Zámek vystavěl pl. Jakub von Wimmer ve 2. pol. 18. stol. Od r. 1804 vlastnil zámek J. A. Lexa – až do r. 1918. Na poč. 20. stol. došlo k posledním stavebním úpravám a také k secesní přístavbě na východním boku. Od r. 1948 je zámek majetkem státu.
zámek - původní tvrz, chátrající, nepřístupno, Ústecký kraj, Brocno
Za Kaplířů ze Sulevic ve druhé pol.16. stol. postavena renesanční tvrz. Za třicetileté války poškozena a koncem 17. stol. Ratzenbergery barokně upravena na zámek. R.1933 vyhořela, necitlivě obnovena. Zámek postupně opuštěn a zpustl.
mlýn - vodní, zachovalý, příležitostně, Ústecký kraj, Brozany nad Ohří
Vodní mlýn je v Brozanech doložen počátkem 16. stol., současná budova z konce téhož věku. Stojí na bočním rameni Ohře, ohraničujícím ostrov sv. Klimenta ze západu. Počátkem 20. stol. osazena technologie vodní elektrárny, rekonstrukce budovy v 90. letech.
Notice: Undefined variable: p in /var/www/hrady/https/page/partials/main_okoli_vypis.php on line 147