Warning: Use of undefined constant detailObec - assumed 'detailObec' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/hrady/https/funkce_obec_detail.php on line 27

Warning: Use of undefined constant p - assumed 'p' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/hrady/https/index.php on line 535
Turistické cíle v okolí obce Domašín
Omluvte chyby na serveru způsobené migrací na nový hardware! Na odstranění se pracuje.
Hrady.cz

Vyhledání a výpis turistických míst podle krajů a okresů. Chcete-li získat výpis míst v okolí některé obce, můžete v levém menu hledat podle části názvu obce nebo přímým výběrem kraje a poté okresu.

Na úvod výběru kraje
Hledání měst a obcí
Hledání obcí podle klíčového slova.


Turistické cíle v okolí obce Domašín


Notice: Undefined variable: infoMenu in /var/www/hrady/https/main_okoli_detail.php on line 12
Středočeský kraj,  Benešov  (BN)
Notice: Undefined variable: Result in /var/www/hrady/https/main_okoli_detail.php on line 13

Notice: Array to string conversion in /var/www/hrady/https/funkce_get_page_tab_menu.php on line 14

Notice: Array to string conversion in /var/www/hrady/https/funkce_get_page_tab_menu.php on line 15

Notice: Array to string conversion in /var/www/hrady/https/funkce_get_page_tab_menu.php on line 20

Notice: Array to string conversion in /var/www/hrady/https/funkce_get_page_tab_menu.php on line 20

Notice: Array to string conversion in /var/www/hrady/https/funkce_get_page_tab_menu.php on line 20

Znak a historie

Městečko Domašín se jmenuje od r. 1352. Kdy získalo znak, není doloženo. Blízkost s Vlašimí, k níž v novověku Domašín patřil, a podobnost znaku dvou orlích hlav se supími hlavami pánů z Vlašimě vedly k předpokladu, ž jde o úpravu panského erbu ve znak města. Proto se také v literatuře udává stříbrný štít s červenými hlavami. Naproti tomu na průčelí radnice v Domašíně je štít černý a orlí hlavy stříbrné a opatřené svatozářemi. Tento znak na radnici je sice poměrně mladý, klasicistní, ale existence svatozáří spole se skutečností, že hlavy nestojí za sebou jako supí hlavy Vlašimských, nýbrž hledí k oběma stranám a dole jsou spojeny, svědčí dostatečně, že v žádném případě nejde o supí hlavy pánů z Vlašimě, které nemají svatozáře. Tyto svatozáře spatřujeme obvykle jenom u císařského orly, jehož hlavy jsou podobně obrácené do stran. Císařský orel Zikmundův je od r. 1437 i ve znaku města Tábora, kterému Domašín náležel v 1. 1420 – 1547. Tábor užíval dokonce v téže době na menší pečeti města jako znamení jen císařského orla. Zdá se proto nejpravděpodobnější, že znak Domašína vznikl snad ve druhé polovině 15. století a odvozuje se od táborského znaku, ovšem s upravenými barvami. Vzhledem k tomu ani červená barva orlích hlav, malovaná dosud v příručkách, nemá žádné oprávnění a musíme se řídit barvami znaku na domašínské radnici, který je jediným pravým dokladem o podobě znaku.
Popis znaku:
Na černém štítě jsou dvě stříbrné orlí hlavy s krky dole spojenými, od sebe odvrácené, tedy ke krajům štítu, a opatřené svatozářemi.

Nic neodpovídá Vašemu vyhledávacímu kriteriu.
Hledejte město, nebo obec, např. Jihlava, pokud si nejste jisti, tak zkuste napsat jen část názvu a budou vypsány všechny záznamy obsahující tento řetězec. A Vám bude stačit už jen si vybrat.

© Copyright 1995-2019 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
, RSS, Vaše oblíbená místa,
Zavřít reklamu