Středa, 7. červen 2023. Svátek slaví Iveta, zítra Medard

Hrady, zámky a tvrze a cestování po krajích českých.

Moje okolí na mapě

Nově vložená místa

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

  • Olomoucký kraj
  • Březové

Plán na stavbu kaple pochází z roku 1912. Postavena r. 1934. Oltář vytvořil místní občan Alois Molík. Socha Panny Marie Lurdské vytesána kamenickým učněm jako poděkování za uzdravení. Ve věži původně dva zvony, jeden zrekvírován r. 1943. R. 2002 prošla kaplička generální rekonstrukcí.
kaple
kaple
Jihočeský kraj

Nová videa

 Zřícenina hradu Štarkov (Duben 2023)

Zřícenina hradu, postaveného Archlebem z Kunštátu. Prvně zmiň. r. 1384, kdy Archleb hrad postoupil synu Erhardovi a bratru Janovi. R. 1447 hrad získala Erhardova dcera Žofka, r. 1448 jej koupil pernštejnský purkrabí Vaněk. Pro jeho loupeživé chování byl hrad r. 1456 pobořen. Nebyl obnoven a zpustl.

Nově jsme napsali

Výlet na malebnou zříceninu hradu Šafrštejna

Několikahodinový výletní okruh na zříceninu hradu, kolem skal s názvem Dračí vejce a vodopád. A nakonec cesta zpět na výchozí místo podél řeky Ploučnice a malebného jezu s přechodem pro ryby.

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Nově vložené obrázky

Památky podle krajů, okresů a měst / obcí

Finanční dary a podpora serveru v (BTC). Děkujeme za příspěvky na rozvoj.
BTC sponzoring

Spolupracující, partneři serveru