zámek - původní tvrz, zaniklý, nepřístupno, Ústecký kraj, Málkov
Okolo roku 1581 nechal Linhart Steinbach ke staršímu renesančnímu křídlu přistavět novější budovu zámku ve stylu saské renesance s bohatě členěným věžovitým rizalitem nad vjezdem do dvora, zdi zdobila sgrafita. Renesanční podobu si zámek zachoval až do roku 1985, kdy ustoupil s celou vsí těžbě uhlí.
technická památka, zachovalý, nepřístupno, Ústecký kraj, Horní Jiřetín
Ražená štola z let 1978 - 79 převádí Škramnický a Černický potok do povodí Loupnice pod vrchem, na kterém se nacházejí skromné pozůstatky neznámého hrádku (Hausberg?). Spolu se sousední štolou Jezeří paradoxně přispěla odhalením komplikovaných geologických poměrů k záchraně zámku Jezeří.
hrad, terénní náznaky, volně přístupno, Ústecký kraj, Hrádečná
Nepatrné náznaky terénních valů na ostrožně vybíhající do Bezručova údolí nad Chomutovem u Hrádečné. Bergrutsch je zastaralý pomístní název polohy. Z polohy lze usuzovat, že se jednalo o opevnění spjaté s důležitou dálkovou komunikací vedoucí z Chomutova přes Blatno do Saska.
ostatní - palác, dům, zachovalý, nepřístupno, Ústecký kraj, Most
Bihlova vila je obytný dům v alpském stylu s rohovým arkýřem na východě a centrální jídelnou v po r. 1880 pro ing. Gustava Bihla podle návrhu J. D. Febera. Po r. 1945 zkonfiskována, později byl využíván také jako dům mládeže. Dnes je měněn opět na obytný dům.
Jihovýchodně od Chomutova, v obci Bílence leží na místě bývalé zemanské tvrze barokní zámek postavený kolem roku 1800 pozoruhodný zejména úpravou středového rizalitu. Dnes v soukromém vlastnictví.
ostatní, zachovalý, volně přístupno, Ústecký kraj, Litvínov-Chudeřín
Válcovitý sloup asi 3,5 m vysoký, kónicky se zužující a shora krytý čtyřhrannou deskou stával až do roku 1925 v místě dnešního domu čp. 217, proto byl rozebrán na tři kusy a zabudován jako patníky silnice. Náhodně nalezen, poté ho vedení města nechalo v roce 2006 vyzvednout a zrekonstruovat.
zámek - původní hrad, zachovalý, příležitostně, Ústecký kraj, Blatno
Zámek - sídlo OÚ. Komendu něm. rytířů ze 14. st přestavěl r. 1560 Jan z Vietmile na renesanční zámek. Po r. 1707 za Lichtenštejna část stržena a přestavěna barokně. Po r. 1791 chátral. R.1903 bylo zbořeno jedno křídlo a z druhého sneseno patro.
tvrz, nepatrné zbytky zdí, nepřístupno, Ústecký kraj, Blažim
Zbytky někdejší tvrze obsahuje objekt ve východní části bývalého vrchnostenského dvora, zřízeného kolem roku 1712 P. I. Bayerem. Tomu dominuje sýpka na protilehlé straně dvora, která je spolu se sousedním kostelem nejvýraznějším objektem obce.
Boží muka stávala původně v Albrechticích před domem č.p. 9. Pocházejí snad z roku 1700 a před faru v Mariánských Radčicích byly přemístěny roku 1979 po zániku obce.
voda - rybník, zachovalý, volně přístupno, Ústecký kraj, Klíny
Černý rybník o rozloze 1,08 ha je součástí stejnojmenné přírodní rezervace vyhlášené r. 1993. Pochází z 19. století a původně sloužil k chovu ryb. Dodnes zde můžeme nalézt vzácné rostlinné a živočišné druhy.
zámek - původní hrad, zachovalý, v návštěvních hodinách, Ústecký kraj, Jirkov
Raně barokní zámek z poloviny 17. století, stojící na místě zbořeného středověkého hradu. Sochy a plastiky jsou od Jana Brokoffa, který míval na zámku svou sochařskou dílnu. Okolo zámku anglický park.
Převáděcí tunel, dlouhý 1 200 m (Dieterova štola), spojuje horní tok Novodomského potoka s údolím Chomutovky a slouží k odklonění přebytečné vody z horských rašelinišť.
Notice: Undefined variable: p in /var/www/hrady/https/page/partials/main_okoli_vypis.php on line 147