technická památka, zachovalý, přístupno v návštěvních hodinách, Plzeňský kraj, Zruč
Soukromou expozici letecké a vojenské techniky otevřel p. Karel Tarantík r. 1993. Mezi vystavenými exponáty je přibl. 60 průzkumných, stíhacích i bombardovacích letounů, vrtulníků a cca 16 tanků a další vojen. techniky a řada rarit (letoun F-104, Mirage III R, filmová maketa stíhačky Spitfire).
ostatní - palác, dům, zachovalý, volně přístupno, Plzeňský kraj
Barokní palácová stavba v západní frontě plzeňského náměstí je nástupcem gotického domu, kde duchovní instituce sídlily od 14. století. Stavba s průčelím od Jakuba Augustona slouží od roku 1993 jako biskupská residence.
hradiště, terénní náznaky, nepřístupno, Plzeňský kraj, Dolní Hradiště
Hradiště Babina je známo odborné veřejnosti teprve od roku 1940, ale zkoumáno je teprve od 80. let dvacátého století. Nálezy keramiky datují archeologové do doby bronzové. Patří k nejméně prozkoumaným archeologickým lokalitám u nás.
sakrální památky - kaple, zachovalý, přístupno příležitostně, Plzeňský kraj
Sborový dům si původem americká církev metodistů postavila v Plzni podle projektu J. Blechy v letech 1926–7. Po roce 1948 zabrán, vrácen roku 1991 a následně důkladně opraven.
zámek, zachovalý, volně přístupno, Plzeňský kraj, Březina
Dnes nepřístupný zámek Jáchyma ze Šternberka postaven1790-1808. 2 menší budovy byly později spojeny v empírový celek. Jáchym s bratrem Kašparem (zakladatelem Národního muzea) konali pokusy na polích u zámku, a tak zde roste planě exotická vegetace.
Hrad postavený roku 1387 na příkaz Jindřicha Elstrberka. Od roku 1661 uváděn jako pustý. Roku 1810 přebudován hradní palác na altán, který postupně schátral. Po roce 2000 opět zrekonstruován a využíván jako altán.
Zámek byl postaven rodem Vidršpergárů na počátku 18. stol. v barokním slohu. Od roku 1827 do roku 1977 byl zámek využíván jako škola. Nyní zde sídlí archiv Státní vědecké knihovny Plzeň.
ostatní - palác, dům, zachovalý, přístupno příležitostně, Plzeňský kraj
Dům vznikl v letech 1606–9 pro pobyty císaře Rudolfa II. v Plzni scelením dvou starších objektů (arch. G. M. Filippi). Později spojen se sousední radnicí, upraven v 18. století. V I. patře zachován renesanční sál.
Mohyla s křížem na vrcholu připomíná decimaci Madlonova jízdního pluku, která proběhla 14. 12. 1642. Byla trestem za útěk pluku z bitvy u Breitenfeldu 2. 11. 1642. Exekuci vylosovaných vojáků provedl kat Jan Mydlář mladší. Mohyla z 19. stol. stojí na místě údajného hromadného hrobu obětí popravy.
věž - vodárenská, zachovalý, přístupno příležitostně, Plzeňský kraj, Plzeň
Gotická vodárenská věž, prvně zmiň. r. 1532, postavena „Jindřichem, rúrařem ze Starého města Pražského“. Přestavěna a zvýšena po r. 1822. Byla součástí opevnění Plzně, zejm. však zásobovala vodou (systém pump). Jako vodárna sloužila do r. 1913.
přírodní scenerie, zachovalý, nepřístupno, Plzeňský kraj
Příkré skalní stěny (defilé) vzniklé vodní erozí řeky Mže při zahlubování údolní soustavy během pleistocénu. Jedna z přírodních památek nacházející se dnes na území krajského města Plzně. Název Čertova kazatelna dostala od vzhledu skalních věžic.
Mlýn měl údajně postavit r. 1850 mlynář Martin Janota, kdy skutečně vznikl, není známo. Poprvé je vyznačen v mapě ,,II. vojenské mapování - Františkovo" z let 1836-1852. Mlýn přestal fungovat zřejmě ještě před r. 1945. V r. 1957 měla být stržena střecha. Dodnes zůstaly jen části obvodového zdiva.