Turistické cíle v okolí obce Strážov

Vyhledání a výpis turistických míst podle krajů a okresů. Chcete-li získat výpis míst v okolí některé obce, můžete v levém menu hledat podle části názvu obce nebo přímým výběrem kraje a poté okresu.

Na úvod výběru kraje
Hledání měst a obcí
Hledání obcí podle klíčového slova.


Seznam míst ve vabrané obci

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT)

Znak a historie

Starobylé osídlení asi z 13. století bylo povýšeno na městečko 22. září 1525. Na žádost Viléma z Ryzmberka vydal Strážovu téhož dne král Ludvík privilegium, v němž mu udělil i pečeť vymalovanou jako znak.
Popis znaku:
Na modrém štítě stojí na zeleném trávníku dvě okrouhlé bělavé věže, spojené vysokou hradební zdí. Věže jsou u spodu rozšířené podezděním a mají každá dole jen malou střílnu, v polovině výšky prodlouženou klíčovou střílnu a nahoře vysoké, polokruhem zaklenuté okno. Nahoře mají věže ochoz s cimbuřím o třech stínkách a červenou kuželovou střechu se zlatou makovicí. Uprostřed je na pravé věži písmeno W, na levé věži písmeno A ve zlaté barvě. V hradební zdi uprostřed je otevřená brána s vytaženou hnědou mříží s ocelovými špicemi a hřeby; na černém pozadí brány je zlatý monogram složený z písmen A a W. Hradební zeď vrcholí čtyřmi stínkami cimbuří a v polovině výšky má pavlán, po němž běží doprava liška přirozené barvy a drží v tlamě ptáka s hnědým tělem, dlouhým hnědým ocasem, černými křídly a hlavou (bažanta). Tělo lišky je svisle shora prostřeleno hnědým šípem s ocelovou špicí, který vystřelil lučištník, stojící na cimbuří zdi. Lučištník je oblečen v červené sukni, žluté košili a bílé špičaté čepici se žlutým pérem. Je vousatý, obrácený k pravé straně.