ostatní - botanická zahrada, arboretum, zachovalý, volně přístupno, Plzeňský kraj, Chudenice
Arboretum bylo založeno r. 1828 hrabětem Eugenem Černínem, původně jako školka okrasných dřevin, která měla zásobovat park u zámečku Lázeň. Později, v l. 1841–1848 byla školka upravena na arboretum. Je zde přes 200 druhů převážně severoamerických dřevin. Od r. 1969 je park národní přírodní památkou.
Barokní zámek byl postaven v 16. st. snad na místě bývalé tvrze ze 14. st. Fremuty ze Stropčic. V 18. st. byl barokně přestavěn, v 19. st. prošel dalšími úpravami. Zámek je patrová budova s mansardovou střechou, cibulovitou věžičkou.
Zříceniny tvrze postavené ve 2. pol. 15. st., Janem Beňovským z Hunstruku. Později renesančně a barokně upravena. V 17. st. sloužila jako hospodářská budova, v 19. st. k bydlení, přistavěna terasa. Neudržovaná budova se po r. 1989 zčásti zřítila.
tvrz, terénní náznaky, volně přístupno, Plzeňský kraj, Běšiny
Ostrůvek v Ostrovském rybníku při areálu panských sídel v Běšinách mohl být nejstarším sídlem majitelů Běšin. Jde však jen o hypotézu jež má své opodstatnění, ale není prokázána.
"Stará tvrz", nejstarší doložené panské sídlo v Běšinách, písemně potvrzené roku 1602. Její původní podobu neznáme. Dodnes se dochovala sýpka, pravděpodobně z 18. stol., při jejíž stavbě byla využita jedna obvodová zeď "Staré tvrze".
zámek - původní tvrz, chátrající, nepřístupno, Plzeňský kraj, Běšiny
Běšinský zámek - renesanční tvrz, postavená za Adama z Běšin po roce 1580, byla původně trojkřídlá, z části dvojpatrová budova s arkádami na východní straně. Později barokně upravena a v 19. stol. přestavěna na lihovar a bytové jednotky.
zámek - původní tvrz, zachovalý, nepřístupno, Plzeňský kraj, Bezděkov
Zámek vznikl v 18. st. za Viktorina Peka z Přímku přestavbou tvrze ze 14. st., jejímž prvním majitelem byl Elblin z Bezděkova. Poslední úpravy proběhly po r. 1855. Zámek je patrová obdélná novogotická budova s čtverhrannou věží a nárožními věžiičkami
sakrální památky - zvonice, zachovalý, nepřístupno, Plzeňský kraj, Klatovy I
Bílá věž nahradila dvoupatrovou zvonici z roku 1581, zničenou po požáru v roce 1689. Po požáru v roce 1758 byla zvýšena o třetí patro a získala současnou podobu. Bohatě zdobený barokní portál z roku 1678 býval původně v průčelí arciděkanského chrámu, na věž byl přenesen v roce 1898.
První zpráva o Blížejově je z r. 1324, kdy je v držení vladyků Uhy, Zdeňka a Beneda z Blížejova. První zmínka o tvrzi je až v r. 1542. V pol. 17. stol. vlastní část obce s tvrzí Horšovský Týn. Při jejím dvoře byl v 18. stol. přistavěn malý barokní zámek, který v 19. stol. sloužil ke správním účelům.
sakrální památky - křížek, boží muka, zachovalý, volně přístupno, Plzeňský kraj, Klatovy I
Barokní boží muka z roku 1634, přemístěna od silnice vedoucí na Nepomuk. Tvoří je čtyřboký podstavec s nápisy IHS a MRA, sloup vysoký 380 cm a čtyřboká lucerna s reliéfy Piety, sv. Václava, sv. Vojtěcha a ukřižování Krista.
sakrální památky - křížek, boží muka, zachovalý, volně přístupno, Plzeňský kraj, Klatovy I
Boží muka, která nechal roku 1705 zhotovit koželuh Jan Pechan, což připomíná nápis na soklu spolu s reliéfem nástroje, který byl používán k vydělávání kůží. Čtyřbokou lucernu zdobí málo zřetelné reliéfy Panny Marie Klatovské, sv. Anny, sv. Martina a sv. Jana Nepomuckého.
Notice: Undefined variable: p in /var/www/hrady/https/page/partials/main_okoli_vypis.php on line 147