Zděná barokní boží muka byla vystavěna v první polovině 18. století. Rekonstruována byla v roce 1904, po roce 1945 dlouhodobě chátrala. Opravena byla na začátku 90. let 20. století a v roce 2013. Do jedné z nik v lucerně byla tehdy umístěna drobná soška sv. Antonína Paduánského s Ježíškem.
mlýn - vodní, nepatrné zbytky zdí, volně přístupno, Karlovarský kraj, Štoutov
Mlýn u potoka Velká Trasovka stával v této lokalitě již v době 1. vojenského mapování, tedy před polovinou 18. století. První známý majitel je Anton Wohlrat, který mlýn vlastnil v roce 1841. Mlýn fungoval do konce 40. či začátku 50. let 20. století, od 60. let z něj zbyly jen rozvaliny.
hrad, terénní náznaky, volně přístupno, Karlovarský kraj, Bochov
Lokalita nad Bochovským potokem, mohlo by jít o první osídlení v Bochově, předchůdce Neue Hartensteina. Oválná plošina na konci ostrohu, ze tří stran chráněná příkopem a valem, přehradí malá plošina mezi cestou a čelním valem. Beze stop zdiva, nevyskytují se ani jiné terénní náznaky po stavbách.
tvrz, terénní náznaky, volně přístupno, Karlovarský kraj, Hradiště
Tvrziště nepravidelného oválu východně od kostela. V r. 1289 je jmenován Beneda z Bražce. Nálezy zdiva už ze 13. stol. První zmínka o tvrzi je až z roku 1316. V roce 1410 vlastní Bražec Svinovec ze Svinavy, v roce 1431 vlastní tvrz Jindřich Svinovec. Tvrz zanikla požárem v první polovině 15. stol.
hrad, terénní náznaky, volně přístupno, Plzeňský kraj, Manětín
Málo známý hrádek u obce Brdo z přelomu 13. a 14. stol., za jehož zakladatele jsou považováni příslušníci rodu znamení tří obrněných nohou. Dodnes dobře patrné příkopy a valy. Dvě plošiny oddělené příkopem, z niž větší je považována za jádro hradu.
hrad, zaniklý, volně přístupno, Plzeňský kraj, Nečtiny
Lomem zcela odtěžený Pekelný vrch, na kterém stál hrad od 2. poloviny 13. století, zmíněný poprvé v roce 1321 za Ivana z Bržína, příbuzného pánů z Nečtin. Zanikl koncem 14. století. Měl výrazně vojenský charakter.
zámek - původní tvrz, nepatrné zbytky zdí, volně přístupno, Karlovarský kraj, Štědrá
Zámek zaniklý demolicí před rokem 1984, z kterého do dnešních dnů zbylo pár kousků zdí. Pozdně barokní zámek nechala postavit v roce 1788 markraběnka bádenská na místě předešlé tvrze, založené pravděpodobně Račíny v 15. století.
Budiš je zaniklá tvrz postavená uprostřed polí během 14. století. V letech 1424 až 1454 patřilo místo k nedalekému hradu Křečovu. Tvrz mohla být zničena při křížové výpravě proti Křečovu r. 1424. Dochoval se okrouhlý pahorek jádra beze stop zástavby obklopený dosud funkčním vodním příkopem.
Nový zámek Budov postavil r. 1897 Franz Klieber poté, co mu jeho otec Johann Klieber (jako mladšímu synovi) koupil r.1830 starý zámek s velkostatkem. Patro budovy kolem r. 1900 secesně upraveno. R. 1945 byl zámek zestátněn, poté byl spravován JZD Věrušičky. V současnosti nevyužit chátrá.
zámek - původní tvrz, zřícenina, není známo, Karlovarský kraj, Verušičky
Ves založená už ve 13. stol. V roce 1390 se zmiňuje Lev z Budova. V druhé polovině 17. století postavený barokní zámek Seeberky. Za Putzů z Breitenbachu ztratil rezidenční funkci a bylo sneseno jedno patro a zbourána východní část zámku. Po roce 1945 patřil státnímu statku, dnes je téměř zřícený.
ostatní - palác, dům, zachovalý, nepřístupno, Karlovarský kraj, Bochov
Budova bývalé barokní bochovské fary byla postavena v roce 1750. Jde o rozsáhlou obdélnou jednopatrovou budovu, krytou mansardovou střechou. Hlavní průčelí je trojosé s vystupujícím středovým rizalitem. Od roku 1958 je památkově chráněna. Na počátku 21. století prošla rekonstrukcí, není využívána.
Notice: Undefined variable: p in /var/www/hrady/https/page/partials/main_okoli_vypis.php on line 147