Na místě poplužního dvora dal kolem r. 1834 Jan František z Turby postavit patrovou klasicistní budovu. Sloužila nejprve k pobytům panstva, později byla přestavěna na hostinec. Po r. 1945 byl zámek zkonfiskován, nyní pomalu chátrá.
věž - rozhledna, zachovalý, volně přístupno, Karlovarský kraj, Pelhřimov
Kamenná rozhledna vysoká 18 m nahradila roku 1909 původní dřevěnou stavbu, kterou bylo nutno pro zchátralost zbořit. Postavena na oslavu německého kancléře Otto von Bismarck. Po roce 1945 nepřístupná, v hraničním pásmu. Po opravě otevřena roku 2005.
hrad, nepatrné zbytky zdí, volně přístupno, Karlovarský kraj, Dolní Žandov
R. 1374 získal Boreš z Oseka od Karla IV. povolení ke stavbě hradu na místě staré tvrze. Dokončen byl r. 1380. Po r. 1400 byl již pouze pronajímán jako léno. 1452 byl vypálen a rozbořen Chebskými jako odveta za přepadení vesnic. Nikdy nebyl obnoven.
tvrz, zaniklý, volně přístupno, Karlovarský kraj, Cheb
Zaniklá tvrz, postavená ve 14. nebo 15. stol. Vesnice Pirk se zmiňuje v l. 1373–1395 v držení kláštera v Chebu. R. 1436 byla získána Planknáry z Kynšperka, kteří ji drželi až do poč. 16. stol. Poté byl statek v majetku chebských patricijských rodin Gablerů a Brunnerů. To však již byla tvrz zaniklá.
tvrz, zaniklý, volně přístupno, Karlovarský kraj, Cheb
První zprávy o tvrzi jsou z roku 1462, kdy byla královskými a chebskými vojsky dobyta a vypálena. Stávala na stráni nad Ohří, dnes zatopené přehradním jezerem Skalkou.
hrad, zachovalý, v návštěvních hodinách, Karlovarský kraj, Cheb
Hrad z 12. stol. s dochovanou mohutnou Černou věží a pozoruhodnou patrovou, tzv. dvojitou kaplí. Poškozen za třicetileté a za prusko-perské války. Byl bombardován, zapálen a od roku 1743 je zříceninou.
Prvně zmíněny obě části (Malý i Velký Chlumeček) v r. 1360, v 16. st. spojeny, za 30leté války vypleněny. R. 1711 byla v místech zaniklé starší tvrze vystavěna kaplička, kolem níž je dosud vidět val a příkop tvrze. Mladší tvrz zbořena v r. 1977.
zámek, zaniklý, volně přístupno, Karlovarský kraj, Dasnice
V letech 1893–94 nechali Nosticové postavit k příležitostným pobytům podle projektu vídeňského architekta Ernsta Fleissnera tzv. Nový zámek. Pseudobarokní patrová budova s užitným polopatrem. Po roce 1948 jej vlastnil Státní statek a zámek chátral. V 80. letech 20. století definitivně zbourán.
Rokokový zámek byl přestavěn v 1. polovině 18. stol. Bubny z Bubna jako náhrada za již nevyhovující tvrz. Po roce 1945 byl využíván státním statkem. Dnes je budova zchátralá a neudržovaná.
ostatní - palác, dům, zachovalý, volně přístupno, Karlovarský kraj, Františkovy Lázně
Stavba Císařských lázní probíhala v letech 1878 – 1880. Jednopatrový objekt se zvýrazněným středním pavilonem s vestibulem. Stavba má podobu francouzské neorenesance. Vstupní hala postavená ve stylu vídeňské novorenesance. Před Císařskými lázněmi stojí socha císaře Františka Josefa I.
Notice: Undefined variable: p in /var/www/hrady/https/page/partials/main_okoli_vypis.php on line 147