Turistické cíle v okolí obce Slavonice

Vyhledání a výpis turistických míst podle krajů a okresů. Chcete-li získat výpis míst v okolí některé obce, můžete v levém menu hledat podle části názvu obce nebo přímým výběrem kraje a poté okresu.

Na úvod výběru kraje
Hledání měst a obcí
Hledání obcí podle klíčového slova.


Seznam míst ve vabrané obci

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH)

Znak a historie

První zpráva o Slavonicích jako trhové vsi je z roku 1294; městem byly Slavonice asi již ve 14. století. Na své pečeti užívalo město původně zlaté růže pánů z Hradce na modrém štítě. Na nejstarší pečeti je na její lístky vloženo ještě korunované písmeno M, které se však nestalo trvalou součástí znaku, právě tak jako růže s dvojitou řadou okvětních lístků na pečetidle z r. 1576 v Archivu Národního muzea. Císař Ferdinand III. polepšil tento znak na žádost Viléma Slavaty privilegiem z 20. října 1651.
Popis znaku:
Modrý štít je zlatými linkami rozdělen na čtyři stejné části. V prvním a čtvrtém poli je zlatá pětilistá růže s červeným středem, ve druhém poli vlevo nahoře je na zlatém řetězu zavěšená zlatá padací mříž se železnými špicemi a ve třetím poli, tj. vpravo dole, je zlatá palisáda se železnými hroty. Nad štítem je turnajský helm, na jehož okruží je v dolní části černé písmeno W. Pokryvadla jsou modro-zlatá. Na helmu spočívá zlatá koruna královská, ze které vyrůstá bíle oděný anděl s rozloženými zlatými křídly, přes prsa maje zkříženou zlatou štólu, opásaný červenou páskou, jejíž konce vlají na obě strany. Na hlavě má zlatá kříž, v pravici zelenou palmovou ratolest, v levici žlutou hořící pochodeň.