technická památka, chátrající, volně přístupno, Středočeský kraj, Kojetice
Půlkruhová průjezdná barokní brána z konce 18. století. Brána vystavěna ze smíšeného zdiva, nevhodně opatřena železnými dvoukřídlými vraty. Po pravé straně navazuje na bránu menší branka. Stav brány je však velice špatný, havarijní. I přes žalostný stav je stále památkově chráněna již od roku 1987.
Terénní zbytky tvrze z pol. 14. století. Tvrz užívána do konce 17. stol. po připojení k Pakoměřicím r. 1694 opuštěna. Dochován obdélný pahorek o stranách cca 18 a 20 m a výšce cca 4 m.a nevýrazné torzo vodního příkopu.
zámek - původní tvrz, zachovalý, nepřístupno, Středočeský kraj, Bosyně
Tvrz připomínaná v r. 1408 v držení Jana Homuta, v 70. letech 16. stol. ji získal Jiří Kaplíř ze Sulevic. V r. 1587 ji koupil Albrecht Pětipeský z Chýš. Po r. 1669 Pachtové z Rájova tvrz přestavěli na barokní zámek. Dnes součást statku.
ostatní - palác, dům, zachovalý, v návštěvních hodinách, Ústecký kraj, Mnetěš
Boumova chata byla postavena roku 1907 sokoly ve folklorně ovlivněném secesním stylu. Dochována v podstatě původní podobě dodnes poskytuje služby turistům, kteří vystoupí na nejposvátnější českou horu.
Boží muka pochází z 2. pol. 19. stol. Po jejich zničení nově postaveny r. 1897. Tvar hranolového pilíře děleného římsami do tří etáží. V etážích mělké výklenky, v nich osazeny obrazy svatých malovaných na plechu. Památkově chráněno od r. 1958.
ostatní - palác, dům, zachovalý, volně přístupno, Středočeský kraj, Velvary
Pozdně renesanční bosovaná brána byla součástí zaniklého domu z roku 1614. Tvoří ji bosovaný půlkruhový portál s pilíři. Vrcholový klenák je ozdoben kartuší. Na střední části římsy obdélný nástavec členěný pilastry. Památkově chráněno od r. 1987.
Brázdimská tvrz gotického původu doložena od r. 1388. Od r. 1610 v císařském majetku, za třicetileté války poničena Sasy a Švédy, přízemní zbytky upraveny r. 1777 na hřebčín a konírny. Brzy poté pozemky rozprodány při raabizaci a na tvrzišti postavena soukromá usedlost.
hradiště, terénní náznaky, volně přístupno, Středočeský kraj, Kováry
Hradiště Budeč bylo osídleno již v době bronzové ale v dějinách českého státu sehrálo hlavní úlohu v 9. a 10. století kdy zde měl být vyučován kníže Václav. Kostel sv. Petra a Pavla je nejstarší dosud stojící sakrální stavbou na našem území.
pomník, památník, zachovalý, volně přístupno, Středočeský kraj, Kralupy nad Vltavou
Odlita byla podle busty zhotovené v letech 1904–1905 akademickým sochařem Ladislavem Šalounem. Busta Antonína Dvořáka stojí na kamenném podstavci z leštěné žuly vysokém 170 cm. Před budovu gymnázia postavena v roce 1958 péčí SRPŠ.
ostatní, zachovalý, volně přístupno, Středočeský kraj
Ojedinělá památka romantismu vytvořil v pískovcových masivech v letech 1841-1846 sochař V áclav Levý. Volně přístupné, obrovské, devět metrů vysoké skalní bloky, dotvořené do podoby dvou hlav zvaných Čertovými hlavami.
Stávající zámek vystavěli r.1559 Kyšperští z Vřesovic přestavbou původní gotické tvrze. Na přelomu 17. a 18. století zámek barokně přestavěli Údrčští z Údrče. Další úpravy v průběhu 18. století za Anny Marie Toskánské.
zámek - původní hrad, zřícenina, nepřístupno, Středočeský kraj, Chvatěruby
Zajícové z Hazmburka původní tvrz přestavěli na hrad na přelomu 14. a 15.stol. Lobkovicové v 16. stol. přestavěli na renesanční zámek, nechali jej zpustnout. Kryštof Karel Voračický z Paběnic po r.1699 začal zámek barokně upravovat, nebylo dokončeno.
Notice: Undefined variable: p in /var/www/hrady/https/page/partials/main_okoli_vypis.php on line 147