ostatní, zachovalý, není známo, Moravskoslezský kraj, Starý Jičín
Arenda byla postavena v roce 1726 jako sýpka a byty ředitele velkostatku a jeho podřízených. V roce 1875 byla upravena na panské obydlí. Od poloviny 20. století slouží zemědělským účelům a chátrá.
Hrad Arnoltovice v Poličné poprvé zmiňován r. 1376 avšak vnikl již dříve. Zanikl někdy mezi léty 1480 – 1504. Nedochovány žádné náznaky zdiva, jen výrazné terénní relikty.
Kapli jsme měl možnost navštívit letos v červnu (28.6.2014 obč.l.) a oproti zmíněné informaci o dezolátním stavu mohu s potěšením zdělit, že kaple prošla rekonstrukcí, takže přece jen vypadá líp, něž vypadala v roce 2006.
ostatní, zachovalý, volně přístupno, Moravskoslezský kraj, Čeladná
Beskydské rehabilitační centrum vzniklo v r. 2000 na základech lázní Skalka. Ty založil MUDr. Jan May v r. 1902 se svým švagrem MUDr. Bohuslavem Müllerem. Od r. 1952 sloužily jako oblastní nemocnice. Areál centra tvoří několik lázeňských budov a park či kaple z r. 1892.
věž - rozhledna, zachovalý, volně přístupno, Moravskoslezský kraj, Kopřivnice
Čtyřpatrová rozhledna Bezručova vyhlídka je stavba z r. 2012, která nahradila železobetonovou vyhlídku z r. 1981. Ta vznikla na místě Bezručovy vyhlídky KČST z r. 1934. Umožňuje nádherný pohled na město Kopřivnici.
technická památka, zřícenina, volně přístupno, Moravskoslezský kraj, Čeladná
Bývalá vodní nádrž pro zadržování vody k plavení dříví pro čeladenské a frýdlantské železárny. Založena na počátku 19. století. Hráz, vystavěná v nejužším místě soutěsky, je protržená a klaus tak skoro bez vody.
ostatní - botanická zahrada, arboretum, zachovalý, v návštěvních hodinách, Moravskoslezský kraj, Štramberk
Botanická zahrada a arboretum byly založeny na místě vápencového lomu, kde se těžilo od r. 1860 do 20. l. 20. stol. R. 1998 počala přeměna na botanickou zahradu. Jsou zde teplomilná společenstva, jezírka s bahenní a vodní faunou a flórou, naleziště zkamenělin, jeskyně, cvičné lezecké stěny.
technická památka, zachovalý, volně přístupno, Zlínský kraj
Jedna z nejstarších přehrad v ČR vybudována na Bystřičce v l.1908–1912 podle projektu arch. Grohmana a Brangema. Jedinečná svým technickým pojetím i arch.-urbanistickým pojetím souboru původních staveb přehrady. Od r.2003 kulturní památka.
technická památka, nepatrné zbytky zdí, volně přístupno, Moravskoslezský kraj, Čeladná
Železárny v provozu v l. 1678-90, poté až do r.1796, kdy provozy hutě obnovuje a modernizuje o novou vysokou pec, drátovnu a později slévárnu J.V. Homoláč, byla výroba utlumena. Výroba zaniká po r.1920. Dnes jen nepatrné zbytky základů budov.
hrad, terénní náznaky, volně přístupno, Moravskoslezský kraj, Čeladná
Pouhé terénní náznaky zůstaly po skalním hradu z 13.-15. st. Ve skále zůstal 3 m příkop. Dříve zde stály obytné budovy, na největším skalisku nad říčkou pozorovatelna, na obou hlavních kupách strážní věže. Hrad měl dřevěnou i kamennou konstrukci.
mlýn, zaniklý, v návštěvních hodinách, Moravskoslezský kraj
Výlení restaurace vzniklá ze staršího kojetínského mlýna, ke kterému se pojí pověst o statečném vojáku, který odsud čerta vyhnal. Mlýn na tomto místě existoval již počátkem 19. století, patrně i dříve. Nad mlýnem rybník pro rekreaci a sport.
ostatní - megalit, menhir, zachovalý, nepřístupno, Moravskoslezský kraj
Kamenný útvar dolmenu, zvaný podle tvaru a pověsti - Čertův stůl. Stojí nedaleko vrcholu hory Čertův mlýn (1207 m). Kamenná deska o váze 6,5 tuny stojí na dvou pravidelných kamenných soklech. Nachází se mimo turistickou stezku a je tak nepřístupný.
Notice: Undefined variable: p in /var/www/hrady/https/page/partials/main_okoli_vypis.php on line 147