ostatní - botanická zahrada, arboretum, zachovalý, v návštěvních hodinách, Olomoucký kraj, Bílá Lhota
Park byl založen r. 1700 při renovaci zámečku. Vysázeny byly domácí dřeviny, dodnes jsou některé původní. Panství vlastnili von Ostheimové, později Riedlové. R. 1926 dendrolog Quido Riedl park přetvořil okrasnými dřevinami.
zámek - původní tvrz, zachovalý, volně přístupno, Olomoucký kraj, Bílá Lhota
Zámek přestavěný z tvrze. Tvrz byla založena koncem 15. století, přestavěna renesančně a kol. r. 1660 Kobylky z Kobylího na čtyřkřídlý barokní zámek. Ten dnes slouží jako obecní úřad, pošta, knihovna a zdravotní středisko.
tvrz, zaniklý, v návštěvních hodinách, Olomoucký kraj, Bílá Lhota
Valy zaniklé tvrze v zámeckém arboretu. Kdy a kým byla tvrz založena není známo, nevíme ani kdy a jak zanikla. Do dnešních dní zůstal pouze čtverhran valů později využívaný jako jízdárna.
zámek - původní tvrz, zachovalý, volně přístupno, Pardubický kraj, Biskupice
Zchátralý zámek přestavěný z tvrze. Tvrz byla postavena před r. 1513, po r. 1541 přestavěna renesančně a v 18. stol. ve dvou fázích rozšířena na čtyřkřídlý barokní zámek. Po r. 1945 zámek sloužil obci, dnes je částečně obydlen, zbytek bez využití.
tvrz, terénní náznaky, volně přístupno, Olomoucký kraj, Bohuslavice
Jediná písemná zmínka o tvrzi pochází ze zápisu do zemských desek markraběte Jošta roku 1384. Přestože je místo známo, doposud nebylo zkoumáno archeology a nejsou ani známy jeho dějiny.
hrad, zachovalý, v návštěvních hodinách, Olomoucký kraj, Bouzov
Hrad založený na počátku 14. století rodem pánů z Bouzova. Za třicetileté války císařským vojskem opuštěn. V roce 1645 Švédy pobořen. V letech 1895–1909 novogotická přestavba provedená velmistrem řádu německých rytířů Eugenem Habsburským.
Pilířová boží muka z pískovce vysoké 3 m. V horní části s deskou na hlavici sloupu. Na ní osazena kaplice. V orámovaných plochách kaplice reliéfy. Boží muka jedna z nejstarších v regionu. Památkově chráněno od r. 1964.
Čtyřboká zděná boží muka stojící u polní cesty nedaleko Olbramic, pocházející zřejmě z 18. stol., jsou prvně doložena na Císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy z r. 1834.
sakrální památky - křížek, boží muka, zachovalý, volně přístupno, Olomoucký kraj, Senice na Hané
Zděná boží muka snad z konce 18. století jsou prvně prokazatelně doložena na indikační skice a císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy z roku 1834.
Památkově chráněná boží muka jsou lidovou kamenickou prací z r. 1847 ojedinělou nejen svým výtvarným provedením, ale především zachovanou datací a signaturou.