Turistické cíle v okolí obce Kostelec nad Černými lesy

Vyhledání a výpis turistických míst podle krajů a okresů. Chcete-li získat výpis míst v okolí některé obce, můžete v levém menu hledat podle části názvu obce nebo přímým výběrem kraje a poté okresu.

Na úvod výběru kraje
Hledání měst a obcí
Hledání obcí podle klíčového slova.


Seznam míst ve vabrané obci

Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH)

Znak a historie

Sídliště, založené asi ve 14. století, bylo povýšeno na město králem Vladislavem II. 14. března 1489. Kdy dostalo město znak, není známo; v privilegiu Vladislavově se o znaku nehovoří. Je doložen od 16. věku. Jde o úplný znak s helmem i klenotem, kterého se užívá podnes. Růže v ruce divého muže se někdy nahrazovala podobným šípem jako v klenotu. Byl to omyl, text starého popisu je zcela jasný. U této růže byla také barva nejistá. Často se maluje zlatá místo červené. Protože však v popisu znaku z r. 1677 se popisují pokryvadla výslovně modrá a červená, byla růže nepochybně původně červená, protože jinak by byl původ červených pokryvadel, která se mají řídit barvami znaku, nevysvětlitelný.
Popis znaku:
Na modrém štítě je poloviční vousatý divý muž, nahý, s bedry ovinutými věncem ze zelených ratolestí a s podobným věncem na hlavě: vše v přirozených barvách. Levici má v bok, v pozvednuté pravici drží červenou růži pětilistou na zlaté lodyze se dvěma zlatými lístky dole „v způsobu šipky“. V levém horním rohu štítu je zlatá šesticípá hvězda. Nad štítem je kolčí helm s modro-červenými pokryvadly. Nad helmem je točenice modro-červená s vlajícími stuhami v týchž barvách a v klenotu je podobný divý muž jako na štítu, má však v pravici přirozeně zbarvený šíp, obrácený šikmo zlatým hrotem dolů.