Akciový pivovar v Prostějově stojí ve východní průmyslové části města, výstavba začala v roce 1897, jeho specialitou bylo 16° pivo Černozdroj vařené výhradně z hanáckého ječmene. Dnes sídlo několika soukromých firem.
ostatní - botanická zahrada, arboretum, zachovalý, volně přístupno, Olomoucký kraj, Prostějov-Vrahovice
Arboretum ve Vrahovicích je budováno od r. 2010 občanským sdružením Spolek za staré Vrahovice. V současnosti probíhá budování arboreta, jeho slavnostní otevření pro veřejnost proběhlo 13. června 2015.
technická památka, zachovalý, volně přístupno, Olomoucký kraj, Prostějov
Prostějovská automobilka Wikov vyráběla vozy ve 20.-30. letech 20. stol.. Závod dnes slouží jako Průmyslový dvůr. V místě bylo vyrobeno na 600 osobních vozů a na 450 nákladních. Dodnes zůstalo asi třicet vozů z celé produkce.
Bernovský mlýn na říčce Romži je vzpomínkou na zdejší středověkou vesnici, která se v těchto místech nacházela. Zmínky z let 1466 a 1499 mluví o místu již jako o pusté vsi.
ostatní, zachovalý, volně přístupno, Olomoucký kraj, Prostějov
Unikátní dřevěný betlém, dílo desíti slovenských řezbářů. Vysoký je 3,5 metru a tvoří ho sousoší osmnácti soch v nadživotní velikosti. Dílo vzniklo ve slovenském Plaveckém Štvrtku. Do Prostějova se dostal betlém v roce 2002, radnice jej odkoupila.
tvrz, zaniklý, volně přístupno, Olomoucký kraj, Bílovice
K roku 1446 je zmiňován prodej tvrze Bedřicha z Bílovic jistému Janovi z Kostelce. Zda šlo o opevněný dvorec či pevnou tvrz, již nejde nijak dokázat. Tvrziště a rybník se nacházely v severní části obce u domu čp. 12.
ostatní - palác, dům, zachovalý, nepřístupno, Olomoucký kraj, Bílovice
Vzácná lidová stavba. Hospodářská budova se zaklenutou předsíní se sýpkou v patře. Typický hanácký grunt našich předků. Do dnešní doby se jich zachovalo velmi malé množství. Tento grunt slouží jako obydlí a je památkově chráněn.
hradiště, terénní náznaky, volně přístupno, Jihomoravský kraj, Březina
Hradiště Biskoupka nese částečné valové opevnění, východní prostor zaujal ve středověku Ježův hrad. Nálezy z doby kultury lužických popelnicových polí a též středověkého zaměření. Lokalita zatím nebyla podrobně zkoumána.
Barokní kameno-cihlová čtyřboká boží muka u Vícova jsou dokladem lidového stavitelství ze druhé poloviny 18. století. Od r. 1958 je tato drobná sakrální stavba památkově chráněna.