Turistické cíle v okolí obce Dolní Kounice

Vyhledání a výpis turistických míst podle krajů a okresů. Chcete-li získat výpis míst v okolí některé obce, můžete v levém menu hledat podle části názvu obce nebo přímým výběrem kraje a poté okresu.

Na úvod výběru kraje
Hledání měst a obcí
Hledání obcí podle klíčového slova.


Seznam míst ve vabrané obci

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO)

Znak a historie

Osada, doložená od 12. století, byla na městečko povýšena ve 14. věku. Od r. 1737 se jmenuje městem. Kdy získalo městečko znak, není známo, doložen je však pečeti od r. 1495. Tehdy byly na štítě tři vinné listy směřující řapíky do rohů štítu. Barvy tohoto prvního znaku nejsou známé. Dne 10. dubna 1571 císař Maxmilián II. potvrdil privilegia a pečeť Dolních Kounic a přitom polepšil znak přidáním rozkřídleného krahujce. V 18. století Kouničtí vynechávali tři vinné listy a malovali jen ptáka s hroznem v zobáku. Později se toho způsobu opět vzdali. Správný znak je ovšem s krahujcem a třemi listy v rozích štítu. Také barva se nové době zmátla a štít se maloval někdy modrý, ač správně byl podle privilegia červený.
Popis znaku:
Na červeném štítě je hnědý pták (krahujec) s rozloženými křídly s nohama o čtyřech prstech s bílými drápy, hledící doprava. V zobáku drží modrý hrozen. Od rohů štítu směrem ke středu směřují tři zelené listy vinné révy, řapíky obrácené k rohům štítu.