hrad, nepatrné zbytky zdí, nepřístupno, Olomoucký kraj, Bludov
Skromné zbytky hradu z 13. století postaveného Bludem III. Zanikl za uherských válek po dobytí Matyášem Korvínem. Zbytky hradního zdiva byly použity v pol. 19. stol. na stavbu silnice.
zámek - tvrz přestavěná na zámek, zachovalý, přístupno příležitostně, Olomoucký kraj
Nepatrné zbytky hradu a trojkřídlý renesanční zámek.Za česko - uherských válek byl hrad dobyt a pobořen. Lichtenštejnové postavili v r. 1624 v Bludově znovu panské sídlo. Zámek byl rozšířen a celkově barokně upraven na počátku 17. století.
zámek - tvrz přestavěná na zámek, zaniklý, volně přístupno, Olomoucký kraj, Bludov
Zámeček postaven pravděpodobně po roce 1530 za Žerotínů. Snad na počátku 17. století přestavěn na pozdně renesanční letohrádek. V roce 1741 vyhořel a za použití zbytků zdí byla na jeho místě postavena barokní sýpka.
Notice: Undefined offset: 5 in /var/www/hrady/class/class.ciselnik.php on line 137
Původně renesanční tvrz později využívaná jako hostinec, dnes zaniká v zástavbě obce. Tvrz nechal vybudovat Tobiáš Prog z Velmic v druhé polovině šestnáctého století.
Okrouhlé tvrziště obklopené vodním příkopem. První zmínka o vsi Waltersdorf je r. 1304, kdy celé panství získal zbraslavský klášter. Tvrz není uváděna, lze předpokládat, že vznikla ve 14. století v rámci kolonizace panství. Existenci tvrze v 14. stol. dokládají i archeologické nálezy.
ostatní - palác, dům, zachovalý, přístupno příležitostně, Pardubický kraj, Lanškroun
Bývalé okresní zastupitelství postaveno v letech 1906–1907 ve stylu secese. Pěkně zdobený arkýř a výrazné ostění oken a dveří. Na fasádě drobné kamenosochařské motivy. Přízemí budovy sloužilo k obchodním účelům. V současné době je v užívání pověřeného úřadu Lanškroun. Sídlí zde Městská policie.
ostatní - palác, dům, zachovalý, přístupno příležitostně, Pardubický kraj, Lanškroun
Barokní děkanství postaveno poč. 18. stol. Zachovány hodnotné kamenické prvky. Prostorná rohová jednopatrová budova půdorysu protáhlého obdélníka. Ve středu hlavního průčelí kamenný portál s náběžnými kameny. Po obou stranách portálu pravoúhlé boční vchody. Památkově chráněno od r. 1958.
pevnost, bunkr, zachovalý, přístupno příležitostně, Pardubický kraj
Třípatrový objekt, téměř zapuštěný do terénu byl vybetonován 16.-21.8.1937. Vybaven byl protiplynovou předsíní, ubikací velitele, místností pro velitele, skladem munice, sociálním zařízením, telefonní ústřednou. Dodnes je zachován pozorovací zvon.
pevnost, bunkr, zachovalý, přístupno v návštěvních hodinách, Pardubický kraj, Králíky
Dělostřelecká tvrz Hůrka patří k největším muzeím československého opevnění. Byla součástí pevnostního systému budovaného v období první republiky. Pro veřejnost byla otevřena 19. 8. 2008.
V r. 1788 postavena první církevní stavba bez věže. R. 1838 postaven zděný kostel stávajících parametrů, věž r. 1884. R. 1885 pořízeny tři zvony. V první i druhé světové válce zabaveny jak původní zvony, tak nově doplněné. Opět nově doplněny r. 2001. Kostel stále využívá církev evangelická.