věž - rozhledna, zachovalý, v návštěvních hodinách, Pardubický kraj
Rozhledna 559,3 m.n.m., vyst. r. 1996 sdružením Andrlův chlum. Předcházely ji dvě dřevěné rozhledny: první (1905-1918; Okrašlovací spolek v Ústí n. Orl.) shořela r. 1918. Druhá (1943-1954; Klub českých turistů) zanikla v 60. l. min. stol.
hrad, terénní náznaky, volně přístupno, Pardubický kraj
Hrad, po kterém zbyly pouze terénní náznaky, zbytky kamenů, založil ve 2. pol 13. st. Boreš z Riesenburku. R. 1286 hrad dobyl Václav II. Ve 14. st. život na hradě zřejmě pokračoval, ale nejsou o něm písemné doklady.
technická památka, zachovalý, volně přístupno, Pardubický kraj, Moravská Třebová
Brána času, dílo Markéty Veselé. Dokončena v květnu 2013. Jedná se o sled několika zdí s oblouky. Prostor brány tvoří časová osa významných dat v historii města. Brána postavena z 11 železobetonových prefabrikovaných desek tloušťky 15 cm o rozměrech 5,3 x 5,3 m.
ostatní - palác, dům, zachovalý, příležitostně, Pardubický kraj, Lanškroun
Bývalé okresní zastupitelství postaveno v letech 1906–1907 ve stylu secese. Pěkně zdobený arkýř a výrazné ostění oken a dveří. Na fasádě drobné kamenosochařské motivy. Přízemí budovy sloužilo k obchodním účelům. V současné době je v užívání pověřeného úřadu Lanškroun. Sídlí zde Městská policie.
ostatní - palác, dům, zachovalý, příležitostně, Pardubický kraj, Lanškroun
Barokní děkanství postaveno poč. 18. stol. Zachovány hodnotné kamenické prvky. Prostorná rohová jednopatrová budova půdorysu protáhlého obdélníka. Ve středu hlavního průčelí kamenný portál s náběžnými kameny. Po obou stranách portálu pravoúhlé boční vchody. Památkově chráněno od r. 1958.
Bývalá fara, později děkanství, původně postavena ve středověku. Roku 1726 renesančně přestavěna. Pak přestavěna klasicistně. V budově sídlí Centrum pro rodinu Sluníčko. Bývalá fara zapsána v státním seznamu kulturních památek.
sakrální památky - kaple, nepatrné zbytky zdí, volně přístupno, Pardubický kraj, Chmelík
Kamenné základy dřevěné kapličky, kterou postavil r. 1932 statkář Wenzel Demele (přezd. Neubauer) a jeho žena Theresia. Kaplička zanikla nejspíše již někdy v 60. let. 20. stol. díky nedostatku údržby a použitému materiálu. V současnosti Spolek archaických nadšenců o.s. pracuje na obnovení kaple.
hrad, terénní náznaky, volně přístupno, Pardubický kraj, Dlouhá Loučka
Terénní zbytky hradu poprvé zmíněného r. 1267 kdy patřil Boreši z Riesenburka. Hrad zanikl v době Václava II. Plocha hradu je dnes porostlá vysokými stromy. Zůstaly pouze rozsáhlé reliéfní zbytky a 18 m široké a 4-6 m hluboké příkopy.
tvrz - původní tvrz, terénní náznaky, volně přístupno, Pardubický kraj, Dlouhá Třebová
Tvrziště pravděpodobně ze 14. stol. ležícím nad kostelem, nedaleko silnice Ústí n. O.– Česká Třebová. Tvrz byla pravděpodobně založena na ochranu vzdáleného majetku Zbraslavského kláštera. V r. 1753 byla zde postavena zvonice zbořená poč. 20. stol.
ostatní - palác, dům, zachovalý, nepřístupno, Pardubický kraj, Lanškroun
Klasicistní dům postaven mezi roky 1781–1787. Nepravidelný půdorys domu. Patro jižního průčelí vyloženo na pěti tesaných krakorcích, s esovitým vykrojením, římsou a čabrakou, spojených valenými klenbičkami. Dům památkově chráněn od r. 1958.