Kamenný akvadukt vede tok Počápelského kanálu – Haldy nad Spojilským odpadem. Akvadukt byl vybudován společně s kanálem Halda r. 1496 jako součást pernštejnského pardubického vodního systému, tvořeného mnoha rybníky a uměle vytvořenými kanály. V 80. letech 20. stol. prošel akvadukt rekonstrukcí.
mlýn, zachovalý, nepřístupno, Pardubický kraj, Pardubice III
Budovu Winternitzových automatických mlýnů postavil Josef Gočár v letech 1909–10 ve svém raném tvůrčím období. Mlýny vznikly v souvislosti s regulací Chrudimky, stavbou vodní elektrárny a jezu. Dodnes funkční objekt potravinářské výroby.
věž - rozhledna, zachovalý, není známo, Pardubický kraj
Dřevěná rozhledna z modřínového a dubového dřeva vysoká 29,8 metrů. Postavena podle projektu, který vytvořil architekt Martin Rajniš. Poprvé otevřena pro veřejnost v sobotu 21. června 2008.
věž - rozhledna, zachovalý, v návštěvních hodinách, Pardubický kraj, Horní Raškovice
Dřevěná rozhledna z r. 2004, výšky 13,8 m, v místě spojeném s historickou těžbou křemence (naučná stezka). Plošina ve výšce 10 m. U rozhledny je volnočasový areál s prodejním a informačním stánkem, posezením, expozicí plastik a dětským hřištěm.
most, zachovalý, volně přístupno, Středočeský kraj, Žehušice
Barokní kamenný silniční most z roku 1822 o dvou obloucích, s barokní sochou sv. Jana Nepomuckého (polovina 18. století). Od roku 1958 patří mezi chráněné kulturní památky ČR. V roce 1998 prošel celkovou rekonstrukcí. Délka přemostění činí 17,7 metru a volná šířka mostu je 6,3 metru.
technická památka, zachovalý, v návštěvních hodinách, Pardubický kraj, Závratec
Berlova vápenka v Závratci u Třemošnice představuje jedinečně zachovanou památku na počátky průmyslové výroby vápna pod Železnými horami. Fungovala v letech 1880 - 1960, od roku 2010 expozice dějin vápenictví.
Zaniklý hrad Blatník popsal A. Sedláček jako malý vodní hrad se dvěma věžemi. První známý majitel r. 1339 Ctibor z Blatníka. Zanikl buď v husitských válkách či nezájmem posledního majitele - opatovického kláštera. Hrad stával v prostorách dnešního nepřístupného areálu firmy Explozie Semtín.
Boží muka v pozdně barokním stavebním stylu byla postavena r. 1800, patrně v souvislosti s tehdy probíhající válkou s revoluční Francií, kterou zmiňuje nápis na mukách. Po r. 1945 stavba neudržovaná chátrala, r. 2006 však byla odborně opravena a r. 2009 za ní byla postavena zvonička.
tvrz, zaniklý, volně přístupno, Středočeský kraj, Bratčice
Tvrz postavená v r.1555 Heřmanem Bohdaneckým z Hodkova. V 17.st. zpustla a později se již nepřipomíná. Stávala na skalnatém návrší nad rybníkem a ještě v 19.st. byl patrný sklep se schodištěm. Lom na kámen způsobil, že po tvrzi nezůstaly žádné stopy.
zámek, zachovalý, v návštěvních hodinách, Pardubický kraj, Choltice
První renesanční zámek vystavěli Gerštorfové v 16.st. Dnešní barokní zámek Thunové postavili mezi lety 1683-1695. V jižním křídle zámku vestavěna kaple sv. Romedia. Osmiboká stavba, uvnitř dělená pilastry s kanelurami zakončena obdélníkovou lucernou.
hrad, zaniklý, volně přístupno, Pardubický kraj, Chrudim
Královský hrad byl snad založen spolu s městem Přemyslem Otakarem II., před r. 1349 již neexistoval. O jeho podobě a historii vedou odborníci dodnes spory.
technická památka, zachovalý, nepřístupno, Pardubický kraj
Dvojitá šachtová pec postavená stavitelem Patleichem pro První spolek ku vyrábění vápna ve Vápenném Podole v roce 1873, je nejstarší a jedinou dosud stojící pecí v obci.
Notice: Undefined variable: p in /var/www/hrady/https/page/partials/main_okoli_vypis.php on line 147