Pondělí, 30. listopad 2020. Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Památník věnovaný českému mysliteli 15. století zřídila obec Chelčice v někdejší sýpce proti vchodu do kostelního areálu roku 2010. Původní objekt zřejmě z 18. století byl přitom důkladně obnoven a vybaven pozoruhodně architektonicky ztvárněnou exposicí.
Hlavní obrázek místa
Bývalá sýpka od jihovýchodu
© Ivan Grisa 04/2011
Památník lze navštívit po předchozí telefonické domluvě na kontaktních telefonních číslech, v pracovních dnech 8.00–14.00 možná domluva v protějším domově sv. Linharta.
Ivan Grisa, 22.4. 2011

  historie

  Památník Petra Chelčického v Chelčicích
  Někdejší barokní sýpka (špýchar) v centru Chelčic se po velké rekonstrukci stal v květnu roku 2010 památníkem Petra Chelčického. Autorem vnitřní expozice, inspirované stěžejním Chelčického dílem Sieť viery pravé, je architekt Petr Kovář.
  Ivan Grisa, dle webové stránky obce Chelčice, 6.5. 2011
  Petr Chelčický
  Významný český myslitel 15. století je znám pod jménem, odvozeným od názvu obce Chelčice. Jeho skutečné jméno, původ, ale ani základní životopisná data nejsou známa. Jednou z hypotéz je, že se jednalo o zemana Petra Záhorku z rodu, pocházejícího z hrádku Březí u Týna nad Vltavou (Vysoký hrádek). V tom případě by se narodil roku 1379, zemřít měl kolem roku 1460. Zásadním přínosem Chelčického je jeho

  Ivan Grisa, dle http://www.petrchelcicky.cz/, 6.5. 2011


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Chelčice

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Kontaktní informace
  Obecní úřad Chelčice
  Chelčice 123
  389 01 Vodňany
  Tel: 775 382 477; 776 134 683
  URL: http://www.chelcice.cz/obec-chelcice/pamatnik-petra-chelcickeho
  E-mail: info@chelcice.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 9980
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=9980
  Uveřejněno: 10.6.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama