Raně barokní osmiboká kaple, postavená v letech 1660–63 na náklady hraběte Buquoye u léčivého pramene. Patrocinium připomíná památku jeho matky. Lázně fungovaly do 30. let 20. století, po roce 1948 kaple opuštěna a zdevastována. Stavba i pramen obnoveny 2005. Severní konec lipové aleje z Lomce.
Hlavní obrázek místa
Kaple od východu
© Ivan Grisa 04/2011
Graficke pismenko K bývalým lázním je možno autem přijet od Chelčic (silnice III. třídy Vodňany - Netolice). Přímo přes Lázeň vede cyklostezka 1221 a modrá značka, která prochází celou lomeckou alejí.
Autobusové spojení do Chelčic funguje jen v pracovních dnech, nejbližší železniční stanice se nachází ve zhruba 3 km vzdálených Vodňanech.
Ivan Grisa, 6.5. 2011

  historie

  U pramene, kterému byla přičítána zázračná moc, nechal Charles Albert de Buquoy postavit v letech 1660–63 postavit osmibokou kapli. Její zasvěcení mělo připomínat památku jeho matky Marie Magdaleny, rozené de Biglia. Poblíž kaple u hospodářského dvora vznikly nedlouho poté malé lázně. U kaple byla zakončena čtyřřadá lipová alej, která sem v přímce, přerušené později postaveným novým zámkem v Libějovicích, vede z poutního místa na Lomci (viz

  Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a informační tabule u kaple, 6.5. 2011

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  sakrální památky
  kaple
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Jihočeský kraj
   Strakonice  (ST)
  Chelčice