Středa, 2. prosinec 2020. Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Původně barokní zámek, jehož stavbu zahájil 1696 Filip Emanuel Buquoy. První etapa stavby dokončena 1754. Od roku 1801 schwarzenberský, 1816–17 zvýšen o II. patro a upraven ve stylu pozdního empíru. Pozemková reforma vedla 1924 k jeho prodeji, po roce 1948 jednotka pohraniční stráže. Dnes prázdný.
Hlavní obrázek místa
Zámek od jihozápadu
© Ivan Grisa 04/2011
Objekt je oficiálně nepřístupný, vzhledem k průchodnosti zbytků oplocení ho lze bez problémů obejít. Vynikajícím zážitkem je cesta čtyřřadou lipovou alejí z Lomce na Lázeň, v jejíž polovině zámek stojí.
Ivan Grisa, 6.5. 2011

  historie

  Nový zámek v Libějovicích
  Stavbu nového reprezentativního sídla, které by nahradilo starý zámek (viz heslo), zahájil Filip Emanuel Buquoy roku 1696. Až v polovině 18. století se ji podařilo dokončit, zámek se stal centrem rozsáhlého krajinářsky upraveného celku, který sahá od poutního areálu na Lomci na jihu po Lázeň s kaplí sv. Máří Magdaleny na severu (viz hesla). Roku 1801 získali Libějovice (tehdy též Libějice) Schwarzenbergové. V

  Ivan Grisa, dle http://www.libejovice.cz/info_pamatky.php, 6.5. 2011

  Půdorys místa

  půdorys přízemí
  © František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 38 Politický okres Prachatický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

  Vývoj událostí místa

  • 1696

   Zahájil stavbu nového zámku Filip Emanuel Buquoy.

  • v polovině 18. století

   Byl zámek dokončen

  • 1801

   Libějovice (tehdy též Libějice) získali Schwarzenbergové.

  • 1816 - 1817

   K zámku bylo přistavěno II. patro, s pozdně empírovou fasádu a bohatým vnitřním vybavením.

  • 1924

   Vybavení zámku bylo odvezeno při prodeji v rámci pozemkové reformy.

  • po roce 1948

   Na zámku a v přilehlé části parku sídlila jednotka pohraniční stráže (výcvik psovodů).

  • po roce 1990

   Byl zámek opuštěn, v současnosti patří realitní společnosti.  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Libějovice

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  MELLKINGS HOLDING a. s.
  Radlická 663/28
  150 00 Praha - Smíchov
  Základní informace místa
  ID místa: 9977
  Typ místa: zámek
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=9977
  Uveřejněno: 10.6.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama