úterý, 24. listopad 2020. Svátek slaví Emílie, zítra Kateřina
Pozdně renesanční, vícekrát přestavovaný a doplňovaný panský dvůr s obytným stavením (tzv. zámečkem) v ose hlavního křídla. Založen v místě opuštěné vsi snad za Petra Voka z Rožmberka, od 18. století schwarzenberský. Adolf ze Schwarzenbergu zde r. 1850 založil rolnickou školu. Po zestátnění úpadek.
Hlavní obrázek místa
Dvůr od západu
© Ivan Grisa 04/2011

Panský dvůr Rábín u Malovic

V místech dnešního hospodářského dvora existovala středověká ves, známá pod jmény Vrábín, Vrabinec či Rabyně. Naposledy je její existence doložena při prodeji roku 1540, na konci 16. století připadlo místo netolickému panství v majetku Rožmberků. Pravděpodobně ještě Petr Vok z Rožmberka postavil na místě vsi velký panský dvůr, jehož hlavnímu křídlu vévodí renesanční obytná budova, tak zvaný zámeček, na níž se dodnes dochovaly zbytky psaníčkových sgrafit. S netolickým panstvím se Rábín stal počátkem 18. století majetkem Schwarzenbergů. Ti zde zejména v 19. století postavili řadu nových hospodářských budov, které se dodnes vyznačují stylem typickým pro knížecí hospodářskou architekturu. Roku 1838 byl zprovozněn lihovar, jehož komín je nejvyšší stavbou dvora. Roku 1850 zde kníže Adolf ze Schwarzenbergu založil na podnět svého hospodářského správce Františka Horského rolnickou ...
Ivan Grisa, dle http://www.malovice.cz/index.php?nid=7307&lid=CZ&oid=1240960, 5.5. 2011


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Malovice

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  ZEAS AGRO a. s.
  Malovice - Rábín
  384 11 Netolice
  Tel: 388 324 435
  URL: http://www.zeas-agro.cz/
  E-mail: zeas@razdva.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 9976
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=9976
  Uveřejněno: 10.6.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama