Městská památková zona Netolice, vyhlášená roku 1990, chrání území někdejšího hrazeného města a předměstskou zástavbu v údolí Netolického potoka. Kromě solitérů zahrnuje řadu maloměstských domů s gotickými a renesančními jádry i vzácně dochovanou předměstskou, částečně dřevěnou zástavbu.
Hlavní obrázek místa
Průhled náměstím Staré Město k západu
© Ivan Grisa 04/2011
Graficke pismenko Přes Netolice vede silnice II/145 od Českých Budějovic podhůřím Šumavy přes Husinec a Vimperk do Sušice. Parkování ve městě (včetně hlavního náměstí) není zpoplatněno. Linkové autobusy zastavují přímo na náměstí, zajišťují spojení se sousedními městy i o víkendech. Doprava na místní železniční trati do Dívčic (přípoj na trať České Budějovice - Plzeň) byla rozhodnutím krajského úřadu Jihočeského kraje sice zastavena, město však zatím nevzdává boj za její obnovu (viz stránky Netolic).
Ivan Grisa, 4.5. 2011

  historie

  Městská památková zona Netolice
  Netolice patří k nejstarším doloženým sídlům na jihu Čech. Kosmas je zahrnuje mezi slavníkovská hradiště. Jistá je existence raně středověkého opevněného bodu na svatojánském návrší na pravém břehu Netolického potoka (dříve Rapačov). Toto hradiště, stejně jako dvě sídla v podhradí, navazovalo na sídelní tradici, doloženou archeologicky již z pravěku. Vyvinulo se v sídlo Netolického kraje, odkud mu vládl zeměpanským jménem pověřený úředník. Dnes

  Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 4. díl, Libri 2000, 3.5. 2011

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  ostatní
  palác, dům
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Jihočeský kraj
   Prachatice  (PT)
  Netolice