Středa, 2. prosinec 2020. Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Městská památková zona Netolice, vyhlášená roku 1990, chrání území někdejšího hrazeného města a předměstskou zástavbu v údolí Netolického potoka. Kromě solitérů zahrnuje řadu maloměstských domů s gotickými a renesančními jádry i vzácně dochovanou předměstskou, částečně dřevěnou zástavbu.
Hlavní obrázek místa
Průhled náměstím Staré Město k západu
© Ivan Grisa 04/2011
Přes Netolice vede silnice II/145 od Českých Budějovic podhůřím Šumavy přes Husinec a Vimperk do Sušice. Parkování ve městě (včetně hlavního náměstí) není zpoplatněno. Linkové autobusy zastavují přímo na náměstí, zajišťují spojení se sousedními městy i o víkendech. Doprava na místní železniční trati do Dívčic (přípoj na trať České Budějovice - Plzeň) byla rozhodnutím krajského úřadu Jihočeského kraje sice zastavena, město však zatím nevzdává boj za její obnovu (viz stránky Netolic).
Ivan Grisa, 4.5. 2011

  historie

  Městská památková zona Netolice
  Netolice patří k nejstarším doloženým sídlům na jihu Čech. Kosmas je zahrnuje mezi slavníkovská hradiště. Jistá je existence raně středověkého opevněného bodu na svatojánském návrší na pravém břehu Netolického potoka (dříve Rapačov). Toto hradiště, stejně jako dvě sídla v podhradí, navazovalo na sídelní tradici, doloženou archeologicky již z pravěku. Vyvinulo se v sídlo Netolického kraje, odkud mu

  Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 4. díl, Libri 2000, 3.5. 2011


  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Netolice

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Kontaktní informace
  Městský úřad Netolice
  Mírové náměstí 208
  384 11 Netolice
  Tel: 388 324 522
  URL: http://www.netolice.cz/
  E-mail: mu.podatelna@netolice.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 9973
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=9973
  Uveřejněno: 10.6.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama