Sobota, 5. prosinec 2020. Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Stavba z roku 1869 (arch. J. Niklas) v místě starší radnice, která od pol. 18. stol. sloužila jako kasárna. Do roku 1949 byla i sídlem okresního soudu. Mohutná budova s novorománskou fasádou dominuje náměstí, zaujímá celý blok až k farnímu kostelu. Ze starších etap se zachovaly zvlášť valené sklepy.
Hlavní obrázek místa
Hlavní (severní) průčelí
© Ivan Grisa 04/2011

Nová radnice v Netolicích

Poloha nejstarší netolické radnice, která existovala nejpozději v 16. století, je neznámá. Nacházela se někde na hlavním náměstí a spolu s většinou městečka byla poškozena Dampierrovým vojskem roku 1619. Po obnově sloužila městu do roku 1667, kdy byla prodána Václavu Melnerovi, který ji využíval jako obytný dům. Novější radnici město postavilo na parcele na jihovýchodní straně náměstí, zakoupené a zřejmě i zastavěné téhož roku. Roku 1674 byly na radniční věž osazeny hodiny. Před rokem 1756 město věnovalo radnici pro zřízení kasáren, aby jednotliví měšťané nadále nemuseli ve svých domech trpět vojsko. Jako náhradu zakoupilo od vrchnosti dům dnešního čp. 1 ve středu jihozápadní fronty náměstí, který roku 1786 přestavělo. Městský úřad a snad i později vzniklý okresní soud zde sídlily do konce 60. let 19. století. Roku 1869 byla podle projektu architekta Josefa ...
Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 4. díl, Libri 2000, 4.5. 2011


  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Netolice

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Městský úřad Netolice
  Mírové náměstí 208
  384 11 Netolice
  Tel: 388 324 522
  URL: http://www.netolice.cz/
  E-mail: mu.podatelna@netolice.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 9972
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=9972
  Uveřejněno: 10.6.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama