Moje místa 0

Graficke pismenko Kostel je jednolodní, obdélníkový, s pětiboce uzavřeným presbytářem s obdélníkovou sakristií a s hranolovou věží v západním průčelí. Gotický presbytář zevně s opěráky a s okny půlkruh. uzavř., stěny barokní lodi a věže zevně členěny pilastry a okny segment. uzavřenými se šambránami. V 1. patře věže kruchta s balkónem konvexně vysunutým do lodi.

 
Graficke pismenko Vchody do kostela jsou dva – pod věží na jižní straně a do lodi na severní straně. Na západní straně je vchod do točitého schodiště. Do sakristie je také vchod ze západní srany.
 
Graficke pismenko V prvním patře jsou na třech stranách segmentová klenutá okna, loď je osvětlena dvěma páry oken sklenutých eliptickým obloukem, presbytář čtyřmi půlkruhovými okny.
 
Graficke pismenko Vnitřek věže je překlenut křížovou klenbou bez žeber. Nad přízemím věže umístěna kruchta, jejíž zábradlí vyčnívá do kostelní lodi kulatým balkonem. Půlkruhovým obloukem je loď spojena s kněžištěm, které je zaklenuto paprskovou klenbou do žeber pozdně gotického profilu.
 
Graficke pismenko Vedle vchodu do sakristie je malý sanktuář s renezanční obrubou. Vedle vchodu stojí stará křtitelnice.

Text: popis
11.3. 2011 - rodo chrozit podle E. Pocheho Umělecké památky Čech

tianDe Praha

Původně gotický kostel Proměnění Páně, prvně připomínaný roku 1384, opraven v 16. století. V roce 1735 od Alžběty Dobřenské z Dobřenic opraven a opatřen novou zděnou hranolovou věží na místě bývalé dřevěné. R. 1868 vichřicí smetena vrchní část věže, spadla na presbytář a prorazila klenbu. R. 1870 vě…
historie - rodo chrozit podle E. Pocheho Umělecké památky Čech
© Copyright 1995-2019 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
, RSS, Vaše oblíbená místa,
Zavřít reklamu