radnice/Rathaus

Annaberg-Buchholz
Původně renesanční radnice byla v Annabergu postavena v letech 1535–8. Mnohokrát ji postihly požáry, dnešní střídmý barokní vzhled pochází z roku 1751. Na náměstí před ní kašna s pomníkem Barbary Uthmann, zakladatelky krušnohorského krajkářství.
Hlavní obrázek místa
Radnice od jihozápadu
© Ivan Grisa 10/2010

Radnice v Annabergu

Graficke pismenko Sídlo městské správy i dozoru nad zdejšími stříbrnými doly bylo postaveno na východní straně hlavního náměstí (Markt) v letech 1535–38. Několikrát je zasáhly požáry, současná podoba ve stylu velmi střídmého pozdního saského baroka pochází z roku 1751. Roku 2002 byla důkladně opravena.
Ve středu náměstí proti radnici stojí kašna s ideálním sochařským portrétem Barbary Uthmann, zakladatelky krušnohorského krajkářství. Původní socha z roku 1886 nepřečkala rekvizice bronzu za II. světové války (1940), současná kopie byla osazena roku 2002 v rámci celkové rekonstrukce náměstí.
Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.annaberg-buchholz.de, 20.10. 2010


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Německo,
  OOO