Mohutné pozdně gotické halové trojlodí s výpravným interiérem. V letech 1499–1525 probíhaly stavební práce, do poloviny 16. stol. dokončovací práce v interiéru. Od roku 1539 luterský. Od roku 1997 znovu obydlena hranolová věž s osmibokou horní částí.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 10/2010

Kostel svaté Anny v Annabergu

Graficke pismenko Jedno ze tří velkých hornických měst, pojmenovaných po členech Svaté rodiny (dále Jáchymov na české a Marienberg na saské straně) došlo koncem 15. století k rozhodnutí postavit nový městský farní kostel k uctění své patronky. Roku 1498 byl postaven prozatímní dřevěný kostel, který umožnil demolici starší svatyně. Rok poté začala výstavba jednoho z největších pozdně gotických halových kostelů v Sasku. Na dobové poměry postupovala poměrně rychle: roku 1512 byl zbořen prozatímní kostel, roku 1514 byla dokončena věž a střecha. Zásadní stavební práce v interiéru (pilíře, empory, klenby) byly dokončeny roku 1525. Kostel odpovídá saským pozdně gotickým ...
Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.kirche-annaberg-buchholz.de/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=29, 19.10. 2010


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Německo,
  OOO