Neděle, 29. listopad 2020. Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Na místě původního gotického kostela ze 14. století, na východním okraji města, byla v r. 1722 postavena jednolodní orientovaná barokní novostavba s osovou dispozicí, s hranolovou věží na západní straně. Kostel prošel do 19. století několika úpravami, které však nesetřely jeho barokní vzhled.
Hlavní obrázek místa
kostel Narození P. Marie
pohled od severovýchodu
© Jaroslav Valečka, 5/2008
První písemné zprávy o Kryrech pocházejí z r. 1320, kdy je v zemských deskách zapsán Albert de Krir. Z konce téhož roku se opat kláštera v Postoloprtech podepisuje jako Theodor de Krir. Na církevní listině z r. 1354 je uveden farář Konrád de Krir. Kostel Narození Panny Marie v Kryrech byl tedy postaven nejpozději v polovině 14. století. Kostel byl vybudován pod strmým svahem Kostelního návrší, kde stál hrad. Jeho majitel získal pro osadu pod hradem řadu práv, mj. vařit pivo a právo trhu. Kostel byl patrně poškozen za husitských válek, kdy byly Kryry poničeny křižáckým vojskem v r. 1421. Na místě gotického kostela byla v r. 1722 postavena barokní novostavba. Barokní kostel byl ještě upravován v r. 1780 i později, v 19. století, jeho barokní charakter se však uchoval dodnes. Kostel je jednolodní, s osovou dispozicí, s presbytářem na východní ...
Jaroslav Valečka, Zdroj: Kolektiv. Umělecké památky Čech 2 , K/O , Academia, Praha 1978, webové stránky města Kryry (www.kryry.cz), www.varhany.net, 28.9. 2010


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Ústecký kraj,  Louny  (LN), Kryry

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 9423
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=9423
  Uveřejněno: 20.5.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama