Polní opevnění na Trstenické stezce bylo zbudováno roku 1643 a mělo zastavit postupující švédské vojsko. Chátrající fortifikace byla o dvacet let později opravena, aby čelila hrozícímu tureckému vpádu, k němuž nakonec nedošlo.
Hlavní obrázek místa
Poslední dochovaný úsek zbytku opevnění.
© Miloš Gracias, 11/2010

Poloha

Graficke pismenko Dnes již skromné pozůstatky opevnění, zbudované v 17. století na obranu Čech, proti vojskům táhnoucím po zemské (Trstenické) stezce, najdeme v těsné blízkosti silnice vedoucí z malebné vesnice Trpín do obce Hartmanice. Fortifikace již prakticky celá zmizela vlivem pozdější zemědělské činnosti. Dochoval se jen malý úsek valu se zbytkem příkopu. Místo je označeno pomníkem, připomínajícím události roku 1663, které se tímto nesmazatelně vryly do této krajiny.
Miloš Gracias, 31.8. 2010

  historie

  Dějiny
  První zmínku o opevnění v Trpínském lese je možné vysledovat v knize místního rodáka Pana Josefa Krušiny, Dějiny Trpína a okolí. Týká se roku 1643 a v tomto roce bylo patrně zbudováno. Toho léta postupoval zemskou stezkou oddíl švédských žoldnéřů z Moravy směrem do Čech. Po překročení moravské hranice vstoupil do osady Trpín, kterou vydrancoval. Když vojáci pobrali vše, co ve vesnici zbylo (obyvatelé Trpína ležícího na důležité cestě již toho po

  Miloš Gracias, 1.9. 2010

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Shocart turistické 1:50 000

  Turistické mapy Shocart 1:50 000.

  Turistické mapy 1:100 000, Kartogradie

  Edice Kartografie
  ostatní
  brána, opevnění
  terénní náznaky
  volně přístupno
  Česká republika
  Pardubický kraj
   Svitavy  (SY)
  Hlásnice