Sloup z let 1751–52 od dvorního sochaře Josefa Kleina uprostřed šluknovského náměstí se skupinou Korunování Panny Marie a sochami svatých Floriána, Václava a Jana Nepomuckého. Rekonstrukce proběhla roku 2007.
Hlavní obrázek místa
Sloup Nejsvětější trojice
© Petra Šimková, 04/2012

Trojiční sloup ve Šluknově

Graficke pismenko Trojiční sloup postavil v letech 1751–52 na náklady zdejších Harrachů dvorní sochař Josef Klein. Na severní straně trojbokého pylonu, obtočeného obláčky, najdeme skupinu Korunování Panny Marie s oběma materializovanými podobami Božími (křesťané prominou), na vrcholu je symbol Ducha svatého. V rozích soklu stojí mírně nadživotní sochy svatých Václava, Floriána a Jana Nepomuckého.
Sloup prošel důkladnou opravou roku 2007.
Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.mesto-sluknov.cz/cz/info/339-sluknovske-pamatky/2010-sloup-nejsvetejsi-trojice.html, 9.4. 2010

  historie

  Sloup Nejsvětější trojice
  Barokní sousoší z let 1751 - 1752 je dílem místního sochaře Josefa Kleina, rodáka z České Kamenice, který působil jako dvorní sochař v Praze. Sloup byl vysekán z pískovce a jeho výška je 8,8 m. Mezi jeho nejlepší díla ve Šluknově patří sousoší Nejsvětější trojice a sochařské výzdoby kazatelny a oltářů v kostele sv. Václava. Sloup se nachází uprostřed šestiboké kuželkové balustrády, z níž vystupuje jednolitý blok základního soklu, který je

  Petra Šimková , 14.4. 2012


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Šluknov