Renesanční zámek byl postaven jako pozdně barokní, pravděpodobně na místě zaniklé tvrze z počátku 15. stol. Je to menší, jednoposchoďová budova s valbovou střechou která byla kolem r. 1800 novorenesančně upravena. Zámek dnes slouží jako knihovna.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Chotiměři
© Vlky, Jirka Čížek
Graficke pismenko Ves Chotiměř, jejíž jméno jazykovědci odvozují od nedoloženého zakladatele Chotimíra, se v pramenech uvádí poprvé v r. 1379, kdy ji držel vladyka Hněvek z Chotiměře, kterému r. 1381 patřilo i podací právo k farnímu kostelu v sousedním Blížejově. Hněvkův nástupce Racek se připomíná r. 1382 a počátkem 15. století zde byli pány bratři Vilém a Sezema, z nichž Sezema žil ještě v r. 1423. Chotiměřskou tvrz postavil s největší pravděpodobností některý z nich. Další zprávy o Chotiměři jsou až z r. 1540, kdy tvrz a dvůr v Chotiměři se třemi pustými kmecími dvory a podacím v Blížejově koupili od Jeronýma Tasa ...
Zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (IV – Západní Čechy); Bělohlávek, Miloslav, Dr., Fiala, Zdeněk, prof. Dr. DrSc., Hosák, Ladislav, prof. Dr. DrSc., Pavel, Jakub, Doc. Dr. DrSc., Janáček, Josef, Dr. DrSc., Kotek, Ludvík, prom., 29.9. 2003

  Časová osa

  1423
  hotiměřskou tvrz postavil s největší pravděpodobností Vilém nebo Sezema z Chotiměře.
  1540
  Tvrz a dvůr v Chotiměři se třemi pustými kmecími dvory a podacím v Blížejově koupili od Jeronýma Tasa z Peruce Kašpar Gottfried, řečený Bernášek ze Žebnice, a jeho první manželka Barbora z Chotiměře.
  ve druhé polovině 18. století
  Dali tehdejší majitelé Chotiměře postavit ve vsi, pravděpodobně na místech původní tvrze, menší jednoposchoďový pozdně barokní zámek.
  1800
  Zámek byl novorenesančně upraven. Kolem zámku byl založen park , v němž stojí barokní kaple sv. Jana Nepomuckého.
  po roce 1945
  Zámek je majetkem MNV Blížejova a slouží potřebám místní lidové knihovny, osvětové besedy a je v něm umístěn i hostinec horšovskotýnské Jednoty.
  2002
  Zámek má od roku 2002 nového majitele a to firmu Bohemia Trade Company H + S, s.r.o.
  Základní informace místa
  ID místa: 891
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?891
  Uveřejněno: 12.9.2001
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 30' 21.96"
  E 13° 01' 21.72"
  Země: Česká republika
  Kraj: Plzeňský kraj
  Okres:  Domažlice  (DO)
  Obec: Chotiměř
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu