Dvůr uváděn již v době Zikmunda Lucemburského. Jan Reček z Ledec jej věnoval Karlově univerzitě. Dvůr sloužil jako kolej, fungoval zde i pivovar a vinopalna. Dnes domov pro seniory provozovaný nadací Sue Ryder.
Hlavní obrázek místa
dvůr od severozápadu
© Milan Caha 08/2009
Graficke pismenko Hospodářský dvůr s číslem popisným 1 je nejstarší dochovanou budovou starobylé vsi Michle, zmiňované již roku 1222. Dvůr je doložen v darovací listině, podle které jej věnoval Zikmund Lucemburský za věrnost Janu Rečkovi z Ledec. Ten však neměl potomky a tak michelské zboží věnoval Karlově univerzitě. Dvůr sloužil k ubytování studentů a jejich koní, univerzita zde zřídila i pivovar a vinopalnu. Současná budova dvora je převážně barokní z období po třicetileté válce, později byla částečně klasicistně přestavěna. Do války objekt sloužil jako hospodářský dvůr, pivovar fungoval do roku 1924. Po válce zde byla skladiště a budovy rychle ...
Milan Caha (zdroj: Pavel Augusta (ed.): Praha 4 křížem krážem, MILPO, Praha 2005 ), 21.2. 2010

  historie

  Autodílna a hospoda.
  V období 2. sv. války byla ve dvoře autodílna s lakovnou, která zde vydržela do 70. let 20.stol. a hospoda s předzahrádkou, která byla "utopena" pod úrovní Michelské ulice pod příkrým svahem napravo od vjezdové brány. Skončila kolem roku 1960. Informace pocházejí z vlastní zkušenosti, protože můj otec, MUDr Jaromír Peřina, zde měl ještě před válkou a do 80. let garáž.
  Jaromír Peřina , 1.8. 2016

  popis

  Areál tvoří jednopatrová čtyři křídla obklopující dvůr čtvercového půdorysu. Křídlo podél Michelské ulice je podsklepené. V přízemí jsou valené i segmentové klenby barokní klenby. V severovýchodním rohu dvora je patrný hvozd a komín zaniklého pivovaru.
  Milan Caha (zdroj: Pavel Augusta (ed.): Praha 4 křížem krážem, MILPO, Praha 2005 ), 21.2. 2010
  Kontaktní informace
  Domov Sue Ryder
  Michelská 7
  Praha 4 - Michle
  URL: http://www.sue-ryder.cz/
  Základní informace místa
  ID místa: 8840
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?8840
  Uveřejněno: 21.2.2010
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 03' 13.20"
  E 14° 27' 11.87"
  Země: Česká republika
  Kraj: Hl.m.Praha
  Okres:  Hl.m.Praha  (AB)
  Obec: Praha 4-Michle
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu