Poutní areál východně od Lobendavy na Anenském vrchu vznikl koncem 18. století a přetrval josefinské reformy i poválečnou devastaci celého Šluknovského výběžku. Kromě hlavní kaple sestává z výklenkových zastavení křížové cesty a kaple Božího hrobu.
Hlavní obrázek místa
Kaple od jihovýchodu
© Ivan Grisa 01/2010

Graficke pismenko Poutní areál se nachází na jižním úbočí Anenského vrchu, asi 500 m od centra Lobendavy. Kolem prochází silnice II/266 (Rumburk - Dolní Poustevna), jejíž serpentiny využívá i zelená turistická značka Severní - Lobendava - Velký Šenov. Severně kopec obchází modrá značka z Lobendavy do Lipové.
Bohoslužby se v kapli konají během anenské pouti, tedy počátkem srpna.
Ivan Grisa, 2.2. 2010

  historie

  Kaple svaté Anny a křížová cesta na Anenském vrchu u Lobendavy
  Kapli nechal postavit majitel panství starohrabě Salm v letech 1775–77, a patří tak k posledním barokním poutním místům u nás. Roku 1834 byly severně od ní postaveny výklenkové kapličky zastavení křížové cesty, končící kaplí Božího hrobu. Původní centrální kaple byla roku 1857 rozšířena o novou část směrem k severu. Její vnější fasáda má částečně novogotické provedení. Poutní místo zpustlo po roce 1945, jeho objekty se však zachovaly a byly v

  Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979, 2.2. 2010


  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Lobendava
  OOO