Pozdně gotický, dále upravovaný kostel v Českém Rudolci nahradil staršího předchůdce. Dvoulodí podle vzoru svatojakubského chrámu v Telči vzniklo kolem roku 1480. Kostel upraven barokně a dále v pol. 19. století.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 12/2009
Graficke pismenko Obec Český Rudolec leží na silnici II/409 severně od Slavonic a západně od Dačic. Kostel se nachází v centru obce, parkovat lze přímo u něj. Nejbližší železniční zastávka Dolní Bolíkov na trati Kostelec u Jihlavy - Slavonice je vzdálena asi 5 km jihovýchodně, údolím Bolíkovského potoka vede do Rudolce naučná stezka "Po stopách J. G. Grasela".
Kostel se nachází v centru obce, severně od zdejšího zámku. Přístupný je během bohoslužeb, které se pravidelně konají o nedělích od 9.30.
Ivan Grisa, 2.1. 2010

  historie

  Současný pozdně gotický kostel nahradil někdy kolem roku 1480 starší objekt, postavený zřejmě ve II. polovině 13. století. Majitelem panství Český Rudolec byl v době stavby kostela rytíř Václav z Maříže, telčský purkrabí. Tím se vysvětluje odvození rudoleckého kostela od svatojakubského chrámu v Telči, který se tehdy rovněž přestavoval. Václav z Radče byl nakonec v kostele roku 1499 pochován stejně, jako někteří další majitelé panství (např. Jan

  Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977, 9.1. 2010

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  sakrální památky
  kostel, chrám
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Jihočeský kraj
   Jindřichův Hradec  (JH)
  Český Rudolec