Středa, 2. prosinec 2020. Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Jednolodní kostel sv. Petra a Pavla na místě zřejmě románského opevněného kostela, raně barokní z r. 1686, na půdorysu kříže, s věží na západě. V r. 1725 rozšířen, oprava v r. 1934. Na hřbitovní zdi sochy, barokní fara v sousedství.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 04/2007
Kostel najdete západně od náměstí, stranou od hlavní Plzeňské ulice, v západní části města. Fara stojí hned vedle kostela.
Prudký Martin, 13.12. 2009

  historie

  Dnešní město Jesenice je prvně zmíněno v roce 1321, kdy se hovoří o zdejším vladyckém statku Bořity z Jesenice. V r. 1365 je zmíněna ves jako farní, která byla roku 1409 povýšena na městečko. Kostel sv. Petra a Pavla stojí na místě původního (zřejmě románského) opevněného kostela, který obklopoval starý hřbitov. Současný kostel se dochoval v raně barokní podobě z roku 1686. V roce 1725 byl rozšířen,

  Ivka (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 1, Academia, Praha 1977), 20.12. 2009
  Jesenice byla pravděpodobně založena počátkem 14. století století. Původ pojmenování Jesenice zřejmě pochází od jasanového porostu. Na město bylo přeneseno z názvu potoka, nazývaného kdysi Jesenice. Roku 1321 je zaznamenán název Gessennicz a 1352 v poněmčené podobě Jechnicz.
  Prudký Martin podle Zeměpisná jména Československa, 21.12. 2009

  popis

  Kostel je jednolodní stavba na půdorysu kříže. Presbytář je pravoúhlý, boční ramena lodi jsou ukončena trojboce. Na jižní straně je předsíňka s mansardovou stříškou, hranolová věž stojí v západním průčelí. V křížení ramen lodi je oválná kupole, presbytář má valenou klenbu s výsečemi. Zařízení pochází převážně z poloviny 18. století, hlavní oltář je klasicistní (konec 18. století). Na

  Ivka (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 1, Academia, Praha 1977), 20.12. 2009


  Vložit do oblíbených
  Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Jesenice

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 8598
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=8598
  Uveřejněno: 19.4.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama