hrad Bolków

Bolkenhain, Bolkoburg
Raně gotický knížecí hrad s jehož stavbou započal v roce 1279 Bolek I. Dobyt v letech 1463, 1468 a 1491. Renesančně přestavěn v pol. 16. stol. V 18. stol. opuštěn, v 19. stol. konzervován.
Hlavní obrázek místa
Břit bergfritu za čelní hradbou jádra
© Iva Spurná 8.5.2007

Graficke pismenko Hrad leží na návrší nad stejnojmenným městečkem (dříve Bolkenhain) v údolí Szalone Nysy, asi 25 kilometrů vzdušnou čarou na východ od Jeleniej Góry. Je považován za jeden z nejhezčích polských hradů. Dnes hrad patří Oblastnímu muzeu v Jeleniej Góre. Je zde mimojiné i lapidárium architektonických článků z hradu a náhrobníky z okolních kostelů. Na bergfritu je vyhlídka.
Ivka, 30.10. 2009

  turistické

  Na hradě se každoročně pořádá rockový festival příznivců gothic stylu "Castle Party". Více informací na http://castleparty.com/
  http://castleparty.com, 16.2. 2014

  historie

  V roce 1276 získala osada Bolkenhain městská práva, o tři roky později se začalo se stavbou knížecího hradu, který nahradil příliš odlehlý kastelánský hrad Świny a stal se jednou z hlavních hraničních pevností. Jeho stavitelem byl Bolek I., po němž hrad dostal i své jméno. V první polovině 14. století probíhaly další přístavby, rozšíření a úpravy hradu. Když svídnicko-javorská knížata vymřela po meči, zdědila hrad Agnieszka a po její smrti v r.

  Ivka, 30.10. 2009

  popis

  Hrad leží na návrší západně od stejnojmenného městečka, které bylo ve 14. století opevněno a hradby se na jihovýchodě připojovaly k ohrazení hradu. Dispozice je protáhlá podle vrcholu hřebenu od jihozápadu na severovýchod v délce asi 80 metrů. V první fázi výstavby hradu po roce 1279 byla postavena oválná ohradní zeď s palácem na východě a s hranolovou věží na jihu. Palác (7x24 metrů) byl původně trojpodlažní. V suterénu byly dvě místnosti

  Ivka, 30.10. 2009


  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Polsko, dolnośląskie,
  OOO