Středa, 25. listopad 2020. Svátek slaví Kateřina, zítra Artur

Ortodoxní synagoga

Malá synagoga; Žilina
Synagoga ortodoxní židovské obce postavená v roce 1927. V interiéru se zachoval původní mobiliář z 20. let s geometrickým dekorem. V ženské části synagogy je dnes expozice Múzea židovskej kultúry, součást Slovenského národ. múzea.
Hlavní obrázek místa
Ortodoxní synagoga
© Milan Caha 10/2009
V Žiline byly před válkou dvě židovské náboženské obce: neologická a ortodoxní. Ortodoxní obci sloužila jako synagoga jednoduchá budova postavená v roce 1927 uprostřed nové rezidenční zástavby nedaleko žilinského nádraží. Posledním ortodoxním rabínem v městě byl Martin Klein. Objekt se skládá ze sálu modlitebny orientované do ulice východní fasádou a dvorního traktu s bytem a dalšími prostorami. Ve sklepě byla rituální lázeň – mikve. Na průčelí jsou umístěny desky desatera. V interiéru se zachoval původní mobiliář z 20. let s geometrickým dekorem. V ženské části synagogy je dnes expozice Múzea židovskej kultúry. Výstavní síň je od dodnes používaného modlitebního sálu oddělena dřevěnou mříží, přes kterou je možné si modlitebnu prohlédnout.
Milan Caha (zdroj: www.snm.sk), 19.10. 2009


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Žilinský,  Žilina  ( ZA, ZI ),

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Múzeum židovskej kultúry
  Dlabačova 15
  Žilina
  Tel: +421 41 562 04 85
  URL: http://www.snm.sk/?lang=svk&org=14§ion=expo&id=37
  E-mail: mzk@snm.sk
  Základní informace místa
  ID místa: 8450
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: židovské památky
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=8450
  Uveřejněno: 21.10.2009
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama