Pátek, 4. prosinec 2020. Svátek slaví Barbora, zítra Jitka

Graficke pismenko Na pravém břehu Labe prakticky proti Königsteinu se ve smyčce toku řeky vypíná stolová hora Lilienstein. Jako jediná z okolí převyšuje významně výškovou úroveň pevnosti Königstein. Ve 13.–15. století je zde doložena existence hradu, který patřil jako celé okolí Berkům z Dubé, tím i českému království. Od nich jej odkoupili saští Wettinové, kteří ho zpočátku titulátrně drželi jako české léno. Hrad zanikl v průběhu 16. století.

 
Graficke pismenko Od počátku 18. století bylo jasné, že Lilienstein svou polohou představuje potenciální nebezpečí pro obranu königsteinské pevnosti. Proto zde bylo postaveno předsunuté opevnění, které mělo zabránit využití Liliensteinu nepřítelem. Jeho pozůstatkem jsou zřejmě zdi na středním skalisku v okolí dnešní vrcholové restaurace.
 
Graficke pismenko Od konce 18. století se Lilienstein stal cílem rozvíjející se turistiky. Byly vybudovány dvě přístupové cesty (severní a jižní) a přístupové můstky na západní skalisko. Na vrcholové plošině byly vztyčeny dva obelisky: starší na východní skále upomíná na návštěvu saského kurfiřta a polského krále Augusta II. Silného (dnes nahrazen replikou), mladší na střední skále pak 800. výročí panování Wettinů v Sasku (1889). Na vrcholu se nachází i restaurace, jejíž zásobování zajišťuje nákladní lanovka.

Text: historie
10.10. 2009 - Ivan Grisa