kostel sv. Tomáše

Svatý Tomáš
Gotický kostelík ze 13. století v zaniklé obci Svatý Tomáš v pohraničním pásmu, který byl v roce 1991 rekounstruován a zachráněn před zřícením.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severu
© Ivan Grisa 05/2010
Graficke pismenko Gotický kostelík ze 13. století zasvěcen svatému Tomáši, kdy vznikla i obec stejného jména obývaná dřevaři a zemědělci. Po druhé světové válce byl Svatý Tomáš – stejně jako mnoho okolních obcí – vysídlen a v letech 1956–1958 byla zbořena většina domů, které nahradily nevzhledné komunistické bytovky, určené pro zaměstanance lesního závodu, důstojníky a mužstvo radarové stanice, jejíž pozorovatelna byla zřízena na věži Vítkova Kamene.
Po opravách kostela, loveckého zámečku a zříceniny hradu se Svatý Tomáš znovu probouzí a stavá se cílem řady turistů v oblasti Lipna a Šumavy.
MarcoRave, 26.7. 2009

  historie

  Kostel a ves sv. Tomáše
  Sv. Tomáš byla malá osada 994 m n. m. na úbočí Vítkova kamene (300 m daleko) vzniklá pod rožmberským hradem. Kostel pochází z 1. pol. 14. století. Úpravy byly provedeny ještě v 16. století. V 90. letech 20. století byl rekonstruován. V současné době je nepřístupný. Zajímavostí je prezbytář s klenutou hvězdicovou klenbou a s motivem svázaných stromových kmenů. V hrotitých oknech jsou gotické kružby, z nich jedna je původní ze 14. století.
  Vaculík, 28.2. 2005
  Gotický bývalý farní a poutní kostel v obci Svatý Tomáš je cennou stavební památkou. Postaven byl roku 1348 na příkaz Petra I. z Rožmberka. Sakristie na severní straně kostela je ovšem starší. Je románská a pochází údajně z kostela, který dal zbudovat roku 1258 Vítek z Krumlova. Na severní straně chóru je nástěnná malba ze 14. století, tedy z prvního gotického stavebního období. Tato malba byla objevena teprve před několika lety, kdy do

  MarcoRave, 26.7. 2009

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Shocart turistické 1:50 000

  Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  sakrální památky
  kostel, chrám
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Jihočeský kraj
   Český Krumlov  (CK)
  Přední Výtoň