Renesanční zámek postavený v letech 1568–72 na místě někdejšího hradu Schellenberg. Jako lovecké zázemí saských Wettinů sloužil do roku 1772, poté degradace na sklad chmele a obilí, sídlo úřadů a obydlí jejich zaměstnanců. Od r. 1952 muzejní využití.
Hlavní obrázek místa
Jižní průčelí od studničního domu
© Ivan Grisa 07/2009

Graficke pismenko Zámek a městečko Augustusburg se nacházejí na ostrohu mezi údolími řek Zschopau a Flőha východně od města Chemnitz. Příjezd od dálnice A4 (sjezd Frankenberg na B169), dále po S203 do města Flőha a odtud po S 223 do Augustusburgu. Při jízdě od hraničního přechodu Hora sv. Šebestiána/Reitzenhain po B174 na křižovatku s B180 (Gornau) a po této silnici do Erdmannsdorfu. Odtud lze (stejně jako při jízdě vlakem po trati Chemnitz - Vejprty) použít k cestě na Augustusburg kolejovou lanovku (viz heslo). Zámek poskytuje řadu možností prohlídky: výběr ze čtyř museí (motocyklové, kočárů, lovu a lesa, mučírna), komentovanou trasu (první patro Lipového domu, ...
Ivan Grisa, 19.7. 2009

  historie

  Zámek Augustusburg
  Na výběžku Krušných hor mezi údolími řek Zschopau a Flöha vznikl ve 13. století jako první panské sídlo hrad Schellenberg. Stejnojmennému rodu jeho zakladatelů jej zabavil míšeňský vévoda roku 1324 jako zemským škůdcům. Od roku 1332 se zde střídali lenní majitelé. V letech 1528–1547 hrad postupně poškodily požáry a dobývání za šmalkaldské války. Saský kurfiřt August I. se proto rozhodl postavit na jeho místě zcela nový zámek a nazvat ho svým

  Ivan Grisa, dle webové stránky zámku, 19.7. 2009

  popis

  Zámek sestává ze tří částí: trojkřídlého branského stavení, odděleného od zámku příkopem, vlastního čtyřkřídlého zámku a hospodářského dvora na jihu. Vlastní zámek se pak skládá ze čtyř domů, zámeckého kostela a tří spojovacích křídel. Vzhledem k rozhodnutí o demolici původního hradu Schellenbergu bylo možno objekt postavit na v podstatě pravidelné osové disposici. Hlavní vstup do zámku vede od severu z náměstí přilehlého městečka. Branský dům

  Ivan Grisa, 19.7. 2009


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Německo,
  OOO