V objektu firmy A. W. spol. s r. o. na Palackého ulici v Lošticích najdeme kromě podnikové prodejny i malé museum výroby Pravých olomouckých tvarůžků. V místě se tato čichově výrazná pochutina vyrábí průmyslově od roku 1906.
Hlavní obrázek místa
Někdejší dům Aloise Wesselse a sousední objekty od jihu
© Ivan Grisa 06/2010
Graficke pismenko Podnikové museum a prodejnu firmy A. W. s. r. o. najdete v Palackého ulici, která vychází z místního náměstí směrem k Mohelnici. Příjezd od silnice R35 je možný buď z exitu 235 (od Mohelnice) nebo 240 (od Olomouce) a dále po silnici II/635. Parkování je možné na náměstí, kde staví i autobusové linky do Moravičan (přestupy na osobní vlaky na trati Olomouc - Zábřeh na Moravě) a Mohelnice.
Otevírací doba prodejny i musea je značně proměnlivá, je nutno hledat na přiloženém kontaktu. V případě uzavření prodejny poslouží zájemcům prodejní automat v sousední restauraci U Coufalů, která nabízí i řadu tvarůžkových specialit.
Ivan Grisa, 7.7. 2010

  historie

  Muzeum historie Pravých olomouckých tvarůžků v Lošticích
  Nejstarší písemná zpráva o tvarůžcích pochází z roku 1452. Existovaly jako místní produkt až do konce 19. století. Na světové výstavě ve Vídni roku 1872 se jim dostalo velké pozornosti, od té doby podnikali různí jedinci pokusy o jejich průmyslovou výrobu. Největšího úspěchu dosáhl v tomto oboru loštický občan Alois Wessels, který se na výrobu tvarůžků přeorientoval ze své původní povoznické živnosti. Výrobu zahájil roku 1876 a do přelomu

  Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.tvaruzky.cz/, 7.7. 2010

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Turistické mapy 1:100 000, Kartogradie

  Edice Kartografie
  ostatní
  palác, dům
  zachovalý
  přístupno v návštěvních hodinách
  Česká republika
  Olomoucký kraj
   Šumperk  (SU)
  Loštice