Středa, 2. prosinec 2020. Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Mariánsky stĺp z roku 1675 pred kostolom Najsvätejšieho Spasiteľa na rozhraní Hlavného a Františkánskeho námestia v Bratislave. Pripomína víťazstvo cisára Leopolda I. nad protestantským sprisahaním v r. 1670–1671.
Hlavní obrázek místa
Mariánsky stĺp
Celkový pohľad na stĺp
© Ľubomír Repta, 03/2009
Stĺp stojí na mieste v hojnej miere navštevovanom turistami. Je voľne prístupný.
K stĺpu sa viaže jedna zaujímavá udalosť z 25.6.1741, kedy sa pred stĺpom zastavil korunovačný sprievod Márie Terézie. Kráľovná pred stĺpom pokľakla a prosila o podporu Pannu Máriu, svoju osobnú patrónku.
Na mieste, kde dnes stojí stĺp, bol 16.7.1671 popravený jeden z čelných predstaviteľov sprisahania, moravský protestantský kazateľ Mikuláš Drábik.
Ľubomír Repta, zdroj: Š. Holčík, Korunovačné slávnosti Bratislava (1563 - 1830), 15.4. 2009

  historie

  V roku 1675 postavili pred pôvodne evanjelickým kostolom na Františkánskom námestí stĺp, na hlavicu ktorého umiestnili skulptúru Panny Márie držiacej v náručí Ježiška. Stĺp postavený z ideologických dôvodov mal okoloidúcim pripomínať víťazstvo katolicizmu v osobe cisára a uhorského kráľa Leopolda I. nad protestantizmom pri potlačení sprisahania v rokoch 1670–1671. Jeho posviacka sa konala 7.12.1675.
  Ľubomír Repta, zdroj: J. Oršulová, Heraldické pamiatky Bratislavy, 15.4. 2009

  popis

  Jednoduchý oválny stĺp na štvorhrannom podstavci nesie na štylizovanej hlavici plastiku korunovanej Madony s Dieťaťom v náručí, tvárou otočenej k jezuitskému kostolu Najsvätejšieho Spasiteľa. Podstavec obsahuje na bočných stranách nápisy hlásajúce Leopoldov triumf, na čelnej strane je umiestnený reliéf anjelmi nesenej monštrancie a na zadnej strane plastický erb Uhorského kráľovstva.
  Ľubomír Repta, zdroj: J. Oršulová, Heraldické pamiatky Bratislavy, 15.4. 2009


  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Bratislavský,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 7693
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: socha, monument
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=7693
  Uveřejněno: 20.5.2009
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama