zámek Ambras

Innsbruck
Románský hrad Andechů z 11. stol. zanikl r. 1133. Na jeho místě vystavěn nový hrad. Ve 2. pol. 16. stol. hrad velkoryse renesančně přestavěn arcivévodou Ferdinandem II. Od r. 1919 majetkem státu. Sbírky zbraní, portrétů a přírodních kuriozit.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na zámek Ambras
označován jako tzv. Horní zámek - vlastní jádro původního gotického hradu. Na jeho úpatí se nachází cenný renesanční tzv. Španělský sál.
© Jan P. Štěpánek 03/2009
Graficke pismenko Hrad a zámek Ambras – renesanční perla Tyrolska. Zámek tvoří výraznou dominantu krajiny údolí řeky Inn sevřené mezi alpské velikány v okolí Innsbrucku, hlavního města rakouského Tyrolska.
Ambras se nachází na jižních svazích údolí, necelých 10 minut jízdy jihovýchodně od historického centra rakouského Innsbrucku.
Zámek, původně středověký hrad, byl sídlem držitelů a vládců Tyrolska. Největší sláva Ambrasu je spjata s osobou arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského, jehož osoba je též spjatá s osudy Českých zemí.
Jan P. Štěpánek, 22.3. 2009

  historie

  První zprávy o Ambrasu, nazývaného také původně jako Amras či Omras, pocházejí již z časného 11. století. Tedy dlouho před tím, než se nedaleký Innsbruck stal vůbec městem, byl hrad Ambras znám jako centrum regionu a sídlo hrabat z Andechu, kteří původně pocházeli z Horního Bavorska. Z původního andechovského hradu se po jeho zničení v roce 1133 nezachovalo zhola nic. Později hrad přešel dědictvím z rodu Andechů do majetku tyrolského knížete.

  Jan P. Štěpánek, 22.3. 2009

  popis

  Zámek je tvořen dvěmi částmi. Starším Horním zámkem (hradem) a mladším tzv. Dolním zámkem. Horní zámek je vlastním starším hradem, jehož většina hmoty je středověkého původu s pozdějšími renesančními přístavbami a úpravami. Jádro hradu je tvořeno palácovými stavbami přistavěnými k původní obvodové hradbě na půdoryse nepravidelného oválu, které mezi sebou svírají pravidelné obdélné nádvoří. Hrad prošel postupným vývojem. Nejstarší částí je

  Jan P. Štěpánek, 22.3. 2009
  Kontaktní informace
  Schloss Ambras
  A-6020 Innsbruck
  Schloss Straße 20
  Tel: +43 1 525 24- 4802
  URL: http://www.khm.at/en/ambras-castle
  E-mail: info.ambras@khm.at
  Základní informace místa
  ID místa: 7580
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: hrad přestavěný na zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?7580
  Uveřejněno: 24.3.2009
  Geolokace místa
  WGS84   N 47° 15' 23.78"
  E 11° 26' 05.65"
  Země: Rakousko
  Kraj: Tyrolsko
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu