Zaniklý, patrně strážní objekt z druhé poloviny 15. století, který pohltil novodobý lom.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zbytek výběžku, na kterém snad stával hrádek
© Roman Řezáč 01/2008
Graficke pismenko Hrádek označovaný jako Příbram se nacházel asi 2 km severozápadně od Zastávky u Brna. Označení Příbram je však novodobé, neboť místo spadá do katastru stejnojmenné obce, hrádek ní nepatřil a dosud není jisté, kam vlastně sídlo přiřadit. Vhledem k jeho umístění a charakteru se totiž jeví jako nejpravděpodobnější, že šlo jen o jednoduchý strážní objekt nad cestou údolím a tudíž nebylo sídlem žádného rodu. Dnes lokalitu pohltil lom, zbytky hrádku jsou nenávratně pryč a do objektu lomu je navíc zakázán vstup. K lomu se dá dostat jednoduše po silnici od Rosic nebo Litostrova.
Roman Řezáč, 11.2. 2009

  historie

  Historická fakta o objektu chybí, archeologický výzkum nálezy zařadil do druhé poloviny 15. století. Funkce objektu není doložena, uvažuje se o strážní funkci nad obchodní cestou v údolí.
  Roman Řezáč, 11.2. 2009

  popis

  V prvé řadě se krátce pozastavím u názvosloví. Zde uvedené označení hrad plně nevystihuje charakter místa. Sám bych místo nazval buď hrádkem nebo ještě lépe, strážním objektem, který neplnil sídelní funkci. Vzhledem k zařazení do kategorií zde uváděných se proto u tohoto a podobných míst užívá označení hrad, ač sídlo s hradem – tak jak je chápán odbornou veřejností – nemělo mimo polohy nic společného. Na druhou stranu slovo hrádek je spíše

  Roman Řezáč, 11.2. 2009
  Základní informace místa
  ID místa: 7413
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?7413
  Uveřejněno: 11.2.2009
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 12' 14.96"
  E 16° 20' 25.41"
  Země: Česká republika
  Kraj: Jihomoravský kraj
  Okres:  Brno-venkov  (BO)
  Obec: Příbram na Moravě
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu