Hřbitov z první pol. 18. stol. s 250 cennými náhrobky barokního a klasicistního typu. Nejstarší čitelný náhrobek je z r. 1736. Většina novějších náhrobníků je poničena.
Hlavní obrázek místa
© Jakub Kostur, 5/2007

Graficke pismenko Pokud se rozhodnete vydat se na velmi romantický židovský hřbitov, nejlepší cesta je silnicí z Dlouhého Újezdu směrem na Žebráky. Asi po 200 metrech za Dlouhým Újezdem je odbočka na polní cestu doprava. Po této polní cestě se vydejte asi 500 metrů, než projdete nejužším místem lesa. Pak už jen stačí přejít louku do protějšího lesa a jste tam. Asi 4,5 kilometru odtud po silnici na Žebráky se nachází bývalá obec Pořejov, kdy je taktéž židovský hřbitov a zřícenina kostela sv. Anny.
Jakub Kostur , 29.1. 2009

  historie

  Hřbitov v lese asi půl kilometru západně od obce byl založen nejpozději v první třetině 18. století. Zachovalo se na něm 250 náhrobků barokního a klasicistního typu. Nejstarší čitelný náhrobek je z r. 1736. Zvláště pozoruhodná je skupina 180 žulových náhrobníků z období od poloviny 18. století do poloviny 19. století, nacházející se v jižní – starší – části hřbitova. V novodobé části hřbitova je

  Milan Caha (Zdroj: B. Rozkošná, P. Jakubec, Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004), 5.2. 2009
  Židé v Dlouhém Újezdu
  Židovské osídlení Dlouhého Újezdu je doloženo od začátku 17. století. Na počátku 19. století žili Židé v 10 domech, ze kterých se dnes dochoval jediný. Největší velikosti dosáhla zdejší židovská komunita v 30. letech 19. století, tehdy zde bylo 20 rodin čítajících 116 osob. Na počátku 20. století zde žili jen dva Židé.
  Milan Caha (Zdroj: B. Rozkošná, P. Jakubec, Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004), 5.2. 2009


  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole, se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamn sdlen

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Dlouhý Újezd