Sobota, 28. listopad 2020. Svátek slaví Rene, zítra Zina

Spišská Sobota - MPR

Poprad - Spišská Sobota
Městská památková reservace vyhlášená 1950 chrání středověké město Spišská Sobota (Georgenberg), založené německými kolonisty 1256 na pahorku nad soutokem řeky Poprad a Velického potoka. Zachována řada gotických domů s typickými vysunutými střechami.
Hlavní obrázek místa
Domy v severozápadní části náměstí (vlevo ústí Velická cesta)
© Ivan Grisa, 10/2006
Spišská Sobota je od roku 1946 součástí města Poprad, leží v jeho severovýchodní části. Od silnice I/18 (Makov - Žilina - Poprad - Košice) i budoucí dálnice lze přijet po silnici I/67, na náměstí ulicemi Kažmarská (od centra Popradu) nebo Matejovská (od Kežmarku a budoucí dálnice). Bezplatně parkovat lze přímo na Sobotském náměstí. Nejbližší železniční stanice Poprad - Tatry na trati Bratislava - Žilina - Košice leží asi 1 km severovýchodně, příjemná pěší cesta ulicemi Jiřího Wolkera, Vagonárskou a Velickou cestou netrvá déle než 20 minut.
Ivan Grisa , 8.1. 2009

  historie

  Městská památková reservace Spišská Sobota
  Spišskou Sobotu založili jako všechna ostatní spišská města němečtí kolonisté. Podle polohy na pahorku nad řekou Poprad a zasvěcení místního farního kostela neslo název Georgenberg (Mons Sancti Georgii), dodatečně doplněné o slovenský název, odvozený od dne konání trhů. První zmínka 1256, městská práva 1271. Spolu s ostatními spišskými městy v letech 1412–1773 v polské zástavě. Poškozována při

  Ivan Grisa, dle webové stránky městské památkové reservace Spišská Sobota, 8.1. 2009

  popis

  Prakticky celé středověké město je tvořeno zástavbou nálevkovitého Sobotského náměstí a krátkými úseky navazujících ulic. Uprostřed náměstí soubor farního kostela, zvonice, mariánského sloupu a radnice. Gotické domy rozprostřeny podél celého náměstí. Jeho východní konec (u evangelického kostela) poškozen demolicí staré nemocnice.
  Ivan Grisa , 8.1. 2009


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Prešovský,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 7266
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=7266
  Uveřejněno: 20.2.2009
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama