Jednoduchá lidová kaple v podobě cihelného pilonu se šindelovou střechou v blízkosti horské chaty Kmínek. V nice vystaveny dvě netradiční sošky světců. Vznikla patrně v průběhu 19. století.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kapli a chatu na Kmínku z české strany hranice
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Graficke pismenko Kaplička na Kmínku stojí v těsné blízkosti známé beskydské horské chaty. Oproti chatě, která leží jen pár centimetrů na Slovensku, je kaplička ryze česká, respektive moravská. Hranice prochází přesně středem silnice, která mezi chatou a kaplí kopíruje vrchol hřebene.
Historie kaple je neznámá. K chatě vede příjemná červeně značená turistická trasa z Bumbálky na Konečnou, či zelená a modrá ze slovenského Makova.
Jan P. Štěpánek, 8.1. 2009

  historie

  Přesná historie kaple je neznámá. Odlesněná samota o několika dřevěných objektech pod názvem Chovanetz je zobrazena již na mapě II. vojenského mapování císaře Františka I. (II.) z let 1836–52. Možná již tehdy si obyvatelé samoty postavili drobnou kapličku pro své modlitby a rozjímání. Na historické fotografii z r. 1930 již má kaple dnešní vzhled.
  Jan P. Štěpánek, 8.1. 2009

  popis

  Asi 2 m vysoká hranolová kaple vápnem natřených cihel je krytá jehlancovou šindelovou stříškou. Na čelní straně je v tomto pilonu vytvořena skleněná nika, která ukrývá dvě lidové dřevořezby zpodobňující netradičně postavy světců. V zadní straně kaple je malá nekrytá nika se svatým obrázkem.
  Jan P. Štěpánek, 8.1. 2009

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Turistické mapy 1:50 000, Kartografie

  Nová edice přehledných turistických map 1:50 000 z Kartografie Praha.
  sakrální památky
  kaple
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Moravskoslezský kraj
   Frýdek-Místek  (FM)