Sobota, 5. prosinec 2020. Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš

kostel sv. Jiří (kostol sv. Juraja)

Poprad - Spišská Sobota
Původně pozdně románský kostel (1273), přestavěný goticky (1464), věž klasicistně upravená po požáru 1775. Nepříliš vydařená restaurace vnitřního zařízení 1968, oprava kostela na přelomu 20. a 21. století.
Hlavní obrázek místa
Kostel a zvonice od jihovýchodu
© Ivan Grisa, 10/2006
Spišská Sobota se nachází v severovýchodní části dnešního města Poprad (roku 1946 vytvořeného spojením Popradu, Stráží, Veľké a Spišské Soboty). Příjezd od silnice I/18 (E50) z mimoúrovňové křižovatky na jihu Popradu po silnici na Kežmarok (Štefánikova), na okraji vlastního Popradu odbočit ulicí Kežmarskou a Pod bránou na Sobotské náměstí. Parkování možné zdarma přímo u kostela.
Od železniční stanice Poprad - Tatry (na trati Bratislava - Žilina - Košice) pěšky k východu, ulicí Jiřího Wokera k podchodu pod tratí, přes louku za nádražím ke čtvrti rodinných domků ulicemi Vagonárska a Velická cesta přímo na náměstí (asi 20 minut chůze).
Ivan Grisa , 7.1. 2009

  historie

  Kostel svatého Jiří ve Spišské Sobotě
  Kostel byl postaven v pozdním románském slohu před rokem 1273 uprostřed náměstí tržního města, osazeného německými přistěhovalci. Gotickou úpravou prošel počátkem 60. let 15. století (včetně přístavby kaple sv. Anny na severní straně). Od počátku 16. do poloviny 17. století luterský, poté znovu katolický. Roku 1777 jej poškodil velký požár města, po kterém se změnil vzhled západní věže. Kostel se

  Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.spsobota.szm.sk/, 7.1. 2009

  Půdorys místa

  půdorys kostela
  © Žáry, Juraj. Dvojloďové kostoly na Spiši, Tatran, Bratislava 1986
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Prešovský,  Poprad  ( PP ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 7260
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=7260
  Uveřejněno: 17.2.2009
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama