První písemná zmínka o tvrzi je r. 1237, kdy ji vlastnili vladykové Přibyslav a Štěpán z Očína. Zmínky o pánech z Očína se vyskytují do konce 15. stol. V r. 1544 je tvrz je uváděna jako pustá.
Hlavní obrázek místa
nepatrné terénní náznaky naznačují, kde pravděpodobně stávala očínská tvrz
© Milan Caha 07/2007
Graficke pismenko Ves Očín leží na odbočce ze silnice mezi Záchlumím a Konstantinovými Lázněmi asi 1 km severně od Horních Kozolup. Obcí neprochází žádná turistická značka, autobus staví na rozcestí nad obcí.
M.C., 10.12. 2008

  historie

  První písemná zmínka o vsi a zároveň o tvrzi je r. 1237. Pověst tvrz ztotožňuje s hradem rytíře Wutzina, po němž byl Očín – Utzin údajně pojmenován. První historicky doložení majitelé jsou vladykové Přibyslava a Štěpána z Očína. V erbu měli napříč položený pruh a v klenotu kouli. Zmínky o pánech z Očína se vyskytují v historických záznamech do konce 15. stol. V r. 1544 je ves již připomínána jako součást nedalekého statku Erpužice a tvrz je

  Milan Caha (zdroj: http://www.konstantinolazensko.cz), 10.12. 2008

  popis

  Tvrz stávala v mokřině 200 m východně od návsi. V těchto místech byla do poloviny 19. století výrazná vyvýšenina zvaná "Am Schlossl" – Na zámku. Tvrziště bylo kruhové, o poloměru 22 m, příkop s valem měl šířku 7 m a výškový rozdíl mezi dnem příkopu a korunou valu býval 4,5 m. V r. 1850 byla část tvrziště rozvezena, tvrziště bylo dále dlouhodobě ničeno. Dnes jsou stopy tvrziště rozeznatelné jen s velkou dávkou fantazie.
  Milan Caha (zdroj: http://www.konstantinolazensko.cz), 10.12. 2008

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy 1:100 000, Kartogradie

  Edice Kartografie
  tvrz
  zaniklý
  volně přístupno
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Tachov  (TC)
  Horní Kozolupy